Maďarsko ukazuje, že riešením demografickej krízy v Európe sú rodiny, nie prisťahovalci

viktor orban

Podľa Euronews sa počet obyvateľov Fínska dramaticky zhoršuje, pričom najpesimistickejšia prognóza predpovedá, že do roku 2060 by sa vo Fínsku už nemuseli narodiť žiadne deti. Úhrnná plodnosť fínskych žien je v súčasnosti len 1,32 v porovnaní s európskym priemerom 1,53, čo je ďalší negatívny údaj, pokiaľ ide o zabezpečenie prirodzenej reprodukcie obyvateľstva kontinentu. Aby sa tak stalo, musela by každá žena počas svojho života porodiť aspoň dve deti.

Uvádza sa tiež, že v Berlíne sa v roku 2022 na čele zoznamu najčastejších mien pre novorodencov umiestnilo meno Mohamed a podľa prieskumu Nemeckej jazykovednej spoločnosti je čoraz populárnejšie aj v Hesensku a Brémach. Rozširovanie moslimských mien je jedným z faktorov trendu, že väčšina malých detí vo väčšine veľkých nemeckých miest – a v školskom systéme už 38 percent – pochádza z prostredia migrantov.

Hoci je teda zdanlivo vítané, že počet obyvateľov Nemecka medziročne rastie, je to výlučne dôsledok pokračujúceho masového prisťahovalectva a väčšej ochoty mať deti medzi prisťahovalcami, väčšinou moslimmi. Keďže nemecké ženy rodia v priemere len niečo viac ako jedno dieťa, najľudnatejšia krajina Európskej únie čelí dramatickým demografickým zmenám a sociálnej kríze, a to možno už v priebehu jednej generácie.

Ďalšou nedávnou správou bolo, že pápež František a Giorgia Meloniová na stretnutí vo vatikánskom susedstve spoločne vyzvali na zastavenie „demografickej zimy“: „SOS, dosiahnime 500 000,“ čím odkazovali na cieľ, aby sa v Taliansku v rokoch 2030 až 2032 každoročne narodilo pol milióna detí.

Z tohto dôvodu je tiež vhodné pripomenúť, že presne pred šiestimi rokmi na druhom budapeštianskom demografickom fóre maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že maďarská vláda si stanovila cieľ zvýšiť úhrnnú plodnosť z vtedajších 1,5 na 2,1 do roku 2030, t. j. aby každá maďarská žena počas svojho života porodila a vychovala aspoň dve deti.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Premiér to zdôvodnil tým, že hoci sa počet sobášov a pôrodov v posledných rokoch dramaticky zvýšil, v tejto kľúčovej oblasti nedošlo k žiadnemu prelomu. Obnovenie prirodzenej reprodukcie preto nie je národnou otázkou, ale národnou otázkou. O štyri roky neskôr, na štvrtom budapeštianskom demografickom samite v roku 2021, potvrdil svoje presvedčenie, že existuje len jedna správna a životaschopná cesta, ako riešiť rovnicu úbytku obyvateľstva: Štát musí pomôcť rodinám prosperovať.

Maďarský model rodinnej politiky bol dokonca označený ako Hungaricum, čo sú „označené národné poklady“, od potravín až po ľudové kroje. Ten istý model je chválený a nasledovaný v čoraz väčšom počte krajín a je založený na piatich pilieroch.

Prvým je, že mať deti by malo byť pre všetky rodiny finančnou výhodou, a nie nevýhodou. Druhým je, že rodiny by mali dostať pomoc pri kúpe vlastného bývania. Po tretie, rodinná politika musí byť založená na matkách. Po štvrté, netreba robiť len rodinnú politiku, ale celú krajinu treba urobiť priateľskou k rodinám. A piatym pilierom je, že inštitúcia rodiny a detí musí byť chránená zákonom.

Premiér tiež povedal, že keby nebolo novej maďarskej rodinnej politiky a všetko by zostalo po starom, v Maďarsku by sa za 10 rokov narodilo o 120 000 detí menej. Namiesto toho sa počet sobášov takmer zdvojnásobil a počet interrupcií od roku 2010 klesol o 41 percent.

„To všetko je dobré, ale ešte nie sme tam, kde chceme byť, a najmä nie tam, kde by sme mali byť. Maďarsko je len na polceste,“ dodal premiér Orbán.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Čo znamená „na polceste“? Znamená to, že miera pôrodnosti dosiahla v roku 2011 svoje dno na úrovni 1,23 a v roku 2020 sme sa z nej dostali na úroveň 1,56. To znamená, že sme za 10 rokov dobehli demografických lídrov strednej Európy. Aby sme do roku 2030 prekročili magické číslo dvoch detí na ženu, museli by sme si udržať predchádzajúce tempo. Aj vďaka rozširovaniu programov podpory rodiny a zvyšovaniu rozpočtových výdavkov – dosahujúcich 5 % HDP – sa úhrnná plodnosť do roku 2021 zvýšila na 1,59, čo predstavuje zlepšenie o takmer 30 % v porovnaní s rokom 2011.

Tento pozitívny trend však prerušila hospodárska kríza a neistota vyvolaná pandémiou koronavírusu a vojnou na Ukrajine – nielen v našej krajine, ale v celej Európe.
V našej krajine klesla pôrodnosť v roku 2022 na 1,52, hoci tvorcovia rodinnej politiky dúfali, že to bude len dočasné.

Podľa najnovšej rýchlej správy, ktorú včera zverejnil maďarský Ústredný štatistický úrad (KSH), sa v apríli narodilo o 2,7 % menej detí ako vlani, ale celkovo sa za prvé štyri mesiace roka narodilo o 5,1 % viac detí ako v rovnakom období roku 2022. To je pozitívne, rovnako ako skutočnosť, že odhadovaná miera pôrodnosti bola 1,55 v porovnaní s 1,54 za predchádzajúcich 12 mesiacov.

Aj napriek zložitejšiemu – a nepredvídateľnému – vonkajšiemu politickému a hospodárskemu prostrediu sa maďarská vláda drží svojej 13 rokov predvídateľnej rodinnej politiky, ktorá poskytuje stabilitu a istotu, vrátane širokej škály systémov a nástrojov na podporu rodiny, ako aj posilnenia systému ochrany detí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *