Maďarský minister vyškolil Američanov: Nepleťte sa do cudzích vecí!

Viktor Orban 1 1126x710 1
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa vyjadril k neustálemu zasahovaniu amerického ministerstva zahraničných vecí do záležitostí, do ktorých sa podľa neho nemá čo miešať, informuje Remix News

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v stredu ostro zaútočil na americké ministerstvo zahraničných vecí a obvinil Spojené štáty, že neustále zasahujú do suverenity nezávislých štátov a vyjadrujú sa k otázkam, ktoré by sa americkej vlády nemali týkať.

Szijjártó na spoločnej tlačovej konferencii v Sarajeve so svojím bosniansko-hercegovským kolegom Elmedinom Konakovičom komentoval nedávnu publikáciu amerického ministerstva zahraničných vecí, ktoré kritizovalo to, čo označilo za “nezodpovedné komentáre” bosnianskosrbského lídra Milorada Dodika, ktorý bol v novembri minulého roka opätovne zvolený na tretie funkčné obdobie ako prezident Republiky srbskej, väčšinovo srbskej entity Bosny a Hercegoviny.

Dodik nedávno verejne pohrozil odtrhnutím Republiky srbskej od Bosny a Hercegoviny, ak bude ohrozená jej územná celistvosť, a kritizoval nedávne rozhodnutie Ústavného súdu Bosny a Hercegoviny zo začiatku marca o zrušení zákona o majetku, ktorý bol v Republike srbskej prijatý deň pred nadobudnutím jeho účinnosti.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zelenskyj bude zúriť. Trump si nebral servítku a povedal to na rovinu

Ministerstvo zahraničných vecí varovalo Dodika, že jeho rétorika je “nezodpovedná, nebezpečná a škodlivá pre pokrok Bosny a Hercegoviny smerom k ďalšej euroatlantickej integrácii”, a prisľúbilo “pevnú” podporu USA tým, ktorí chcú “zachovať suverenitu, územnú celistvosť a multietnický charakter Bosny a Hercegoviny”.

“Spojené štáty americké sa nevzdajú podpory ľudu Bosny a Hercegoviny,” dodáva sa vo vyhlásení.

Maďarský minister zahraničných vecí vyjadril roztrpčenie nad americkým ministerstvom zahraničných vecí, ktoré sa zrejme chce angažovať v záležitostiach, ktoré sa ho jednoducho netýkajú, najmä keď ho nikto ani nepožiadal o stanovisko.

“Keď už sme pri tejto správe amerického ministerstva zahraničných vecí, musím vám povedať, že som zhrozený, a som zhrozený každý rok znova a znova, že americké ministerstvo zahraničných vecí má odvahu robiť takéto vyčítavé vyhlásenia o vnútorných otázkach a situáciách iných krajín,” povedal Szijjártó novinárom.

“Moja otázka znie, kde na to prišli? Ako na to prišli?

“Neviem o tom, že by ministerstvo zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny, nehovoriac o mojom ministerstve, písalo správy o ľudských právach alebo iných záležitostiach v iných krajinách. Prečo? Pretože, po prvé, sa nás to netýka a po druhé, nie je to naša vec. Preto považujem za poburujúce a desivé, že byrokrati vo Washingtone sa stretávajú a vydávajú takéto vyhlásenia o našich krajinách na základe najrôznejších jednostranných správ, ktoré často financujú Spojené štáty.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Je koniec! Západ, ako ho poznáme sa práve skončil, vyhlásila Leyenová

“Dovoľte mi teda, aby som vás pri tom zastavil. Ako k tomu dospeli? Nechávame na tých, ktorí žijú v Bosne a Hercegovine, aby rozhodli, kto a ako má v Bosne a Hercegovine vládnuť a či sú obyvatelia Bosny a Hercegoviny spokojní s tým, ako sa veci majú,” dodal.

Maďarský minister zahraničných vecí súvisel s jeho frustráciou zo zasahovania vlády USA do záležitostí jeho vlastnej krajiny, zasahovania, ktoré bolo nevítané a intenzívne, najmä po tom, ako demokrati v roku 2020 získali Biely dom.

“Pokiaľ ide o situáciu v Maďarsku, nech to Washington nechá na maďarský ľud, pretože maďarský ľud je dostatočne zrelý na to, aby rozhodol, čo je preň dobré, a my nedovolíme, aby niekto spochybňoval maďarskú demokraciu a vôľu maďarského ľudu vyjadrenú v demokratických voľbách, aj keby náhodou pracoval na ministerstve zahraničných vecí vo Washingtone. Skutočne to zastavme tu a teraz,” povedal Szijjártó novinárom.

Maďarský minister vyjadril poľutovanie nad širším problémom nerešpektovania politiky v poslednom období a kritizoval niektoré krajiny a inštitúcie za ich zbytočné a nežiaduce zasahovanie.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V Chorvátsku ľudia natočili obrovského žraloka. Bol väčší ako ich loď

“Vzájomný rešpekt nie je v súčasnosti v medzinárodnej politike prítomný. Niektoré krajiny veľmi radi zasahujú do záležitostí iných krajín. Vždy spolupracujeme s lídrami Bosny a Hercegoviny, ktorí sú zvolení tu v Bosne a Hercegovine. Nikdy nespochybňujeme výsledky tunajších volieb, rešpektujeme ich a spolupracujeme s ľuďmi, ktorých si zvolil bosniansky ľud,” vysvetlil Szijjártó.

Keď sa vrátil k téme Milorada Dodika, Szijjártó zdôraznil, že maďarská vláda bude naďalej spolupracovať so zvoleným politikom, pričom trval na tom, že majú “férovú, čestnú spoluprácu založenú na vzájomnom rešpekte”, a vyzval vládne rezorty ostatných krajín, aby urobili to isté.

Maďarský minister na svoje vyjadrenia nadviazal príspevkom na Facebooku, ktorý znel: “Je úplne jasné: tí, ktorí si myslia, že sankciami sa dá na západnom Balkáne niečo vyriešiť, nemajú o západnom Balkáne ani potuchy.

“Rešpektujeme rozhodnutie ľudí žijúcich v Bosne a Hercegovine, rešpektujeme znovuzvolenie bosnianskosrbského lídra Milorada Dodika a západný Balkán berieme vážne, pretože bezpečnosť Európy je nepredstaviteľná bez stability tohto regiónu.”


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *