V Rusku horí továreň na výrobu špičkovej vojenskej techniky

Fr5waNtXgAM6vuE

Podľa správ štátnych médií vypukol na území ruskej továrne, ktorá vyrába vybavenie pre ruskú armádu, požiar.

Z horiacej budovy bolo zachránených sedem ľudí a hasiči stále pátrajú po zdroji požiaru v Jaroslavskom motorovom závode v ruskom meste Jaroslavľ, ktorý sa na svojej webovej stránke označuje za jeden z najväčších ruských podnikov vyrábajúcich viacúčelové dieselové motory, spojky, prevodovky a náhradné diely.

Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie, ktoré citovala štátna tlačová agentúra TASS, uviedlo, že hasičské jednotky boli na požiar upozornené o 13.30 miestneho času. Na fotografiách, ktoré kolujú na sociálnych sieťach, je vidieť k oblohe stúpajúce kúdoly hustého čierneho dymu.

Podľa správ miestnych médií došlo pred požiarom k výbuchu.

„Sedem ľudí z horiacej budovy zachránili hasiči, ďalších 218 evakuovala správa zariadenia. Požiar je v súčasnosti lokalizovaný,“ uviedlo ministerstvo.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Jaroslavský automobilový závod na svojej webovej stránke uvádza, že viac ako 300 modelov vozidiel a špeciálnych výrobkov v Rusku a Bielorusku je vybavených motormi, ktoré vyrába.

Ruský bloger a analytik Anatolij Nesmijan na svojom kanáli Telegram uviedol, že v továrni „horí niečo celkom vážne“, ale nespresnil, čo by to mohlo byť. Nesmiyan opísal továreň ako jedného z najväčších výrobcov motorov a prevodoviek pre zariadenia patriace ruskej armáde vrátane motorov pre odpaľovacie zariadenia jadrových rakiet Topol-M.

Podľa washingtonského Centra pre strategické a medzinárodné štúdie je Topol-M ruská medzikontinentálna balistická strela na pevné palivo s doletom 11 000 kilometrov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Tento incident je posledným zo série záhadných požiarov v Rusku od 24. februára 2022, keď prezident Vladimir Putin vtrhol na Ukrajinu.

V pondelok sa ruské protiputinovské partizánske hnutie Čierny most prihlásilo k zodpovednosti za minulotýždňový požiar budovy využívanej ruskou Federálnou bezpečnostnou službou (FSB) v južnom meste Rostov na Done pri hraniciach s Ukrajinou.

Čierny most, jedno z viacerých partizánskych hnutí v Rusku, v príspevku na Telegrame o výbuchu a požiari zo 16. marca nazvalo FSB „baštou pokrytectva, násilia a nespravodlivosti“.

Požiar v Jaroslavskom motorovom závode bude pravdepodobne ranou pre Putina, ktorý sa snaží tento rok zvýšiť výrobu rakiet. Ruské ministerstvo obrany v utorok vo vyhlásení uviedlo, že minister obrany Sergej Šojgu nariadil zdvojnásobenie výroby presne navádzaných zbraní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *