Maliny milujú, keď s nimi urobíte toto pred letom. Budete zbierať plné vedrá

maliny

Ak ste sa niekedy pokúšali vypestovať si vlastné maliny v záhrade, určite viete, že to nie je jednoduchá úloha. Výber správnej odrody je len špičkou ľadovca.

Čo však môžete urobiť, aby rastliny rástli zdravo, prinášali bohatú úrodu a boli odolné voči chorobám? Na pomoc prichádza domáci patent, ktorý rieši množstvo problémov.

Ako sa starať o maliny v záhrade?

Kľúčom ku krásnym malinám v záhrade je pochopiť význam mulčovania. Prečo je mulčovanie malín v záhrade také dôležité? Je to pomerne jednoduché.

Mulčovanie malín v záhrade chráni pôdu pred nadmerným teplom, ale aj pred nízkymi teplotami. Udržuje pôdu neustále dobre zvlhčenú a samotné kríky chráni pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Silno zatvorený pohár otvoríte bez použitia sily týmto trikom

Mulčovanie malín v záhrade tiež znamená, že burina rastie okolo malín oveľa pomalšie. Mulčovanie navyše chráni maliny v záhrade pred útokmi hmyzu. Berušky, ktoré sú nepriateľmi záhradného hmyzu – mšíc, sa rady ukrývajú v príjemnom tieni a chládku.

Ako mulčujete maliny?

Maliny uprednostňujú mierne kyslý substrát. Z tohto dôvodu je dobré použiť na ich mulčovanie kompostovanú kôru ihličnanov, pretože má nižšie pH ako pôda. To znamená, že postupne pôdu mierne okyslí, čím vytvorí ideálne prostredie pre rast malín.

Dôležité je, že kompostovaná kôra ihličnanov sa na záhone rozkladá rýchlejšie ako čerstvá kôra a zároveň obohacuje pôdu o cenné živiny, čím ju hnojí.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Starý záhradkár prezradil lacné a najlepšie hnojivo pre paradajky

Ako mulčujem maliny?

Na mulčovanie malín v záhrade môžete použiť aj štiepky z ihličnatých stromov alebo slamu. Maliny môžete mulčovať počas celého roka, najlepšie je to však na jeseň.

Ak však chcete maliny mulčovať na jar, počkajte, kým pôda dobre rozmrzne, pretože položenie mulča na zmrznutú pôdu spôsobí, že sa pôda zahreje o niekoľko týždňov.

Pred položením mulča sa odporúča pôdu okolo malín v záhrade dôkladne popíliť a potom mulč rozprestrieť v hrúbke asi 4 cm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *