Kuny sú bežní škodcovia, ktorých vzhľad môže byť niekedy klamlivý. Zdanlivo neškodné zvieratá môžu spôsobiť vážne škody na majetku, preto sa ich oplatí zbaviť.
Tieto malé cicavce z čeľade lasicovitých môžu byť nebezpečnými predátormi a nepozvanými hosťami v našich záhradách, domoch a dokonca aj v autách. Ako proti nim bojovať?
Nenechajte sa oklamať kunou
Kuna vďačí za svoj nevinný vzhľad svojej malej veľkosti a mäkkej srsti. Tento cicavec je skutočne drobný, ale škody, ktoré spôsobuje, môžu byť veľmi vážne.
Presvedčujú sa o tom majitelia automobilov, v ktorých si títo škodcovia často vytvárajú svoje úkryty, prehryzávajú káble a poškodzujú elektroniku. Ak sa kuna udomácni v obytnej budove, jej prítomnosť bude tiež nepríjemná.
V dome alebo altánku môže poškodiť zariadenia a inštalácie a v záhrade môže ohryzávať ovocie a ničiť kvetinové záhony. Všade tiež zanecháva nečistoty – výkaly a zvyšky potravy.
Ako sa zbaviť kuny?
Skôr ako sa kuny usadia na vašom pozemku, je dobré zaobstarať si repelenty proti kunám, napríklad akustické. Ak však už máte s nepozvaným hosťom do činenia, môžete ho účinne odohnať aj vy.
Na tento účel použite zvieraciu srsť. Psie alebo mačacie chlpy rozptýlené po dome a záhrade účinne odradia kuny od blízkosti potenciálneho nepriateľa.
Čo ešte môže kuny odradiť? Zápach chemických čistiacich prostriedkov, napr. chlóru alebo toaletných blokov s citrusovou vôňou. Účinné môže byť aj rozbité vajce.
Ako ešte môžete odradiť kuny?
Kuna zvyčajne žije v odľahlých priestoroch, napr. v podkroví. Ak ju vyrušíte a dáte najavo svoju prítomnosť, napr. hlasným hlukom, môže to cicavca odradiť od pobytu na vašom pozemku.
Môžete sa rozhodnúť aj pre fyzický odchyt kuny pomocou živých pascí. Po chytení sa zviera humánne zlikviduje – napr. odnesie sa ďaleko od obydlia. Zvyšné jedince budú hlodavca nasledovať.