Máme problém! India zastavila vývoz dôležitej suroviny, cena vyletí hore, pripravte sa

pexels julius silver 753331

Ak niekto dúfal, že situácia na svetových trhoch s potravinami sa upokojila a dodávateľské reťazce sa stabilizovali, mal by sa pripraviť na nepríjemné správy. Druhá polovica tohto roka prináša obavy z ďalšieho prudkého nárastu cien potravín. Jedným z prvých zvonov je nedostatok ryže, ktorý má ďalekosiahle dôsledky pre celý trh.

India je najväčším vývozcom ryže na svete, ale nedávno zaviedla okamžitý zákaz vývozu tejto potraviny. Toto opatrenie sa týka všetkej bielej ryže okrem odrody basmati. Dôvodom tohto nezvyčajného kroku je nedostatok ryže na miestnom trhu, čo vedie k prudkému nárastu jej ceny. Za posledný rok sa ceny ryže zvýšili o viac ako jedenásť percent, čo malo vážny vplyv na miestne domácnosti.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Nedostatok ryže v Indii spôsobila slabá úroda v dôsledku silných dažďov. To bude mať pravdepodobne vážne dôsledky nielen na cenu ryže, ale aj iných potravín, ako upozorňuje agentúra Reuters. Situácia je obzvlášť znepokojujúca, keďže svet čelí aj kríze s pšenicou. Rusko nedávno vypovedalo dohody o obilí, ktoré umožňovali ukrajinský vývoz poľnohospodárskych produktov cez jeho prístavy. To spôsobilo okamžitý nárast cien pšenice a situácia by mohla viesť ku kríze.

Dôsledky takýchto rozhodnutí môžu otriasť trhmi s potravinami. Obchodníci môžu situáciu využiť na výrazné zvýšenie cien a takéto správanie Indie je jasným príkladom protekcionizmu zameraného na ochranu cien pre vlastné obyvateľstvo. V globalizovanom svete je však takéto správanie nebezpečné, pretože ostatné krajiny môžu nasledovať rovnakú cestu a vyvolať vlnu zvyšovania cien potravín.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

India je zodpovedná za 40 % svetového vývozu ryže, a aj keď sa dodávky ryže basmati do Európy zachovajú, ázijské a africké krajiny, ktoré sa spoliehajú na vývoz iných druhov bielej ryže, môžu byť týmto rozhodnutím vážne postihnuté.

Trhy s potravinami teraz čelia neistote a ďalší vývoj je potrebné pozorne sledovať. Akékoľvek ďalšie potravinové krízy by mohli mať vážne dôsledky pre celé svetové hospodárstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *