Prach je nepríjemný v každej domácnosti. Bez ohľadu na to, ako často upratujeme, na nábytku sa stále hromadia nevzhľadné zvyšky. Ako si s ním poradíte?
Problém s prachom vo vzduchu nie je možné úplne odstrániť. Je však možné zabrániť tomu, aby sa usadzoval na povrchu nábytku a vytváral hrubú, znehodnocujúcu vrstvu.
Ako zabrániť usadzovaniu prachu?
Prach sa skladá z peľu, čiastočiek hmoty, ako aj mikroorganizmov vrátane škodlivých roztočov, ktoré sú príčinou alergií. Zbavenie sa prachu preto nie je len otázkou estetiky, ale aj našej pohody.
Peľ a čiastočky cirkulujúce vo vzduchu sa nedajú úplne odstrániť, ale povrch nábytku sa dá ošetriť tak, aby sa na ňom prach neusadzoval.
Tajomstvo spočíva vo vytvorení antistatického povlaku na nábytku, ktorý nepriťahuje mikročastice, ale v skutočnosti ich začne odpudzovať. Vôbec tu nemusíme siahať po výrobkoch zakúpených v obchode, postačia jednoduché, doma vyrobené prípravky.
Glycerín proti prachu
Glycerín má antistatické vlastnosti a bežne sa používa pri výrobe liekov a kozmetiky, ako aj ako mazivo. V boji proti prachu môžeme použiť glycerín z lekárne. Na prípravu domáceho prostriedku na ochranu nábytku stačí niekoľko zlotých.
Do misky nalejeme teplú, prevarenú vodu, v ktorej rozpustíme doslova niekoľko kvapiek glycerínu. Pomocou roztoku utrite nábytok bavlnenou handričkou, čím povrch pokryjete vrstvou odpudzujúcou prach.
Zbavte sa prachu pomocou tohto
Na prípravu účinného prostriedku na odstránenie prachu však nemusíte chodiť do lekárne. Postačí vám ocot, ktorý má doma každý a ktorý má aj antistatický účinok.
Ak chcete ešte viac posilniť čistiace vlastnosti octu a dodať domácemu odstraňovaču prachu príjemnú vôňu, použite ovocné šupky, napríklad z grapefruitu alebo iných citrusových plodov.
Ovocné šupky zalejte pol litrom octu, nádobu uzavrite a odložte na tri dni. Po uplynutí tejto doby tekutinu preceďte, zrieďte vodou a nalejte do fľaše s rozprašovačom. Sprej naneste na nábytok a pretrite handričkou. Odteraz už nebude potrebné odstraňovať prach tak často ako predtým.