Medvede na Slovensku útočia už niekoľkokrát denne: Roztrhali teľatá, neboja sa výstrelov, ničia všetko

medvede na slovensku v obci

V Očovej medveď zabil dve malé teľatá. „Boli roztrhané a zubami prepichnuté v chrbtovej časti,“ povedal Ján Nôžka, hospodár a majiteľ teľatok, pre portál rtvs.sk.

„Medveď, ktorý sa usadil v najbližšom poraste, sem chodí ako do špajze,“ uviedol starosta obce Očová, Rudolf Huliak. Na miesto ihneď prispela Zásahová jednotka pre medveďa hnedého. „Nainštalovali sme odstrašovacie, fotopasce a prehľadali sme lokalitu so psami, ale medveďa sme nenašli,“ dodal Jaroslav Slašťan zo Zásahovej jednotky.

„Ja som bola blízko, keď medveď uniesol tie dve teľce a nebál sa ani výstrelu,“ objasnila riaditeľka CHKO Poľana, Vladimíra Fabriciusová.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Namažte tesnenia na dverách a dvere auta vám nikdy nezamrznú

Podľa pracovnej skupiny pre veľké šelmy populácia medveďa hnedého na Podpoľaní rastie. „Sú tu aj problémy s tým, že sa tieto medvede vyskytujú blízko ľudských sídiel,“ dodala.

Riaditeľka CHKO Poľana tvrdí, že región Podpoľanie je špecifický v porovnaní s ostatnými oblasťami na Slovensku. Medvede sa sem stále viac zaraďujú. Podľa nej je nevyhnuté okamžite prijať opatrenia.

Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že presné mapovanie populácie medveďa je nevyhnutné pre ďalšie kroky, ktoré prinesú výsledky monitoringu veľkých šeliem. Ministerstvo však nespresnilo, kedy budú výsledky predstavené.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ceny za energie sa pre domácnosti v roku 2024 nezmenia. Vláda vyčlenila viac ako miliardu eur

Medvede sa tiež sústreďujú na včelstvá. V Lieskovci ich bolo niekoľko zničených. Pod videom sa na sociálnej sieti objavilo niekoľko komentárov: „To je pekné, medveď všetko zničil! Mala by mu byť stanovená náhrada, ak nie jemu, tak komu?“

Včelári sa tiež ozvali: „Včela je základ života na Zemi. Medveď je len problém. Bez včiel nebudeme prežívať. A čo keby sme sa zbavili prebytočných medveďov?“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *