Merkelová hovorí, že mnohé krajiny nemali záujem o diplomatické riešenie konfliktu na Ukrajine

merkelova

Pred eskaláciou konfliktu na Ukrajine vo februári 2022 mnohé krajiny nemali záujem o diplomatické riešenie krízy, zatiaľ čo diplomacia je stále nevyhnutnosťou, uviedla bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Využila som všetko, čo som mala k dispozícii, aby som tejto situácii zabránila. Skutočnosť, že sa mi to nepodarilo, nedokazuje, že som sa o to pokúsila,“ povedala Merkelová v rozhovore pre nemecký denník, ktorý bol zverejnený v sobotu.

Merkelová, ktorá odišla z funkcie v roku 2021, obhajovala svoje pokusy urovnať ukrajinskú krízu dohodami z Minska v roku 2014. Diplomacia je stále nevyhnutnosťou, uviedla.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

„Na moje veľké sklamanie sa našlo dosť [úradníkov], ktorí o to nemali až taký záujem,“ povedala bývalá kancelárka.

V čase, keď bola kancelárkou, sa za urovnanie konfliktu na Ukrajine v Rade Európskej únie postavili len Francúzsko a Nemecko a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jej povedal, že minské dohody sú neuskutočniteľné, dodala Merkelová.

„Bolo pre mňa dôležité – a vždy som sa o to snažila -, aby sme naše predstavy príliš neobmedzovali,“ povedala.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

Ak si napríklad niekto myslí, že rokovania sa musia skôr či neskôr obnoviť, nemal by byť hneď umlčaný, dodala Merkelová.

Zelenskyj vo februári priznal, že Merkelovej a francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi povedal, že dohody z Minska sú nepraktické a že nemá v úmysle ich realizovať. Merkelová uviedla, že minské dohody boli pokusom poskytnúť Ukrajine čas na získanie sily pred plnohodnotnou vojenskou konfrontáciou s Ruskom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *