Miliardár Musk nahráva Putinovi a Ukrajine vypína satelity. Kyjev má tvrdý odkaz

skynews starlink satellite 5983009

Prestaňte hľadať spôsoby, ako škodiť, odkázal vo štvrtok poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak spoločnosti Space X amerického miliardára Elona Muska. Reagoval tak na rozhodnutie spoločnosti odmietnuť satelitné internetové služby Starlink pre operácie útočných dronov ukrajinskej armády.

„Je to už rok, čo sa Ukrajina bránila, a spoločnosti by sa mali rozhodnúť, či sú na strane práva na slobodný život a na strane Ukrajiny – a potom nevymýšľať, ako jej ublížiť – alebo sú na strane Ruska a jeho „práva“ vraždiť a zaberať územia,“ napísal Podoljak na Twitteri.

Prezident spoločnosti Gwynne Shotwell vysvetlil rozhodnutie zabrániť ukrajinskej armáde používať satelitnú internetovú službu Starlink na ovládanie bezpilotných lietadiel tým, že systém nikdy nebol určený na použitie ako zbraň.

„Vieme, že (ukrajinská) armáda ich používa na komunikáciu, a to je v poriadku, ale nikdy nebolo naším zámerom, aby sa používali na útočné účely,“ povedal Shotwell novinárom.

Ukrajina od začiatku ruskej vojenskej agresie účinne využíva bezpilotné lietadlá – na zisťovanie nepriateľských pozícií, vedenie paľby a tiež na zhadzovanie bômb. „Existujú veci, ktoré môžeme urobiť, aby sme obmedzili ich schopnosť to robiť,“ povedal Shotwell s odkazom na používanie dronov spoločnosťou Starlink. Podrobnosti nezverejnila.

Povedala, že Rusko sa pokúsilo rušiť signál Starlinku v regióne, na čo spoločnosť SpaceX reagovala aktualizáciou softvéru služby. Koncom minulého roka došlo k výpadkom služby Starlink na Ukrajine, čo spoločnosť SpaceX nevysvetlila.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *