Ministerka financií varuje, že USA hrozí „hospodárska a finančná katastrofa“

janet yellen

Americká ministerka financií Janet Yellenová v piatok vyzvala členov Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, aby bezpodmienečne zvýšili federálny dlhový strop, a varovala, že nesplácanie amerického dlhu by spôsobilo „hospodársky a finančný kolaps“.

Yellenová v rozpočtovom svedectve pred republikánmi kontrolovaným výborom Snemovne reprezentantov pre cesty a prostriedky uviedla, že nezvýšenie úverového stropu vo výške 31,4 bilióna USD by ohrozilo hospodársky pokrok, ktorý USA dosiahli od pandémie COVID 19.

„Podľa môjho hodnotenia – a hodnotenia ekonómov vo všetkých oblastiach – by nesplácanie nášho dlhu vyvolalo hospodársku a finančnú katastrofu,“ povedala Yellenová. „Naliehavo vyzývam všetkých členov Kongresu, aby sa spojili a riešili limit dlhu – bez podmienok a bez čakania do poslednej chvíle.“

Na otázku o možnosti uprednostniť platby na pokrytie splátok amerického dlhu najprv z dostupných hotovostných zdrojov, ako to navrhovali niektorí republikáni, Yellenová odpovedala, že to „nie je riešenie otázky dlhového stropu“.

„Prioritizácia jednoducho neznamená zaplatenie všetkých vládnych účtov v čase ich splatnosti. To je niečo, čo sme od roku 1789 nikdy nerobili. A to je naozaj len neplnenie záväzkov pod iným názvom.“

Jedinou možnosťou, ako sa vyhnúť zdrvujúcemu nárastu úrokových sadzieb po platobnej neschopnosti, je podľa nej záväzok USA platiť svoje účty načas.

„Ak to neurobíme a budeme si myslieť, že existuje nejaká skratka, ktorá to obíde a zabráni hospodárskemu chaosu, klameme sami seba, pretože neplatenie vládnych účtov spôsobí hospodársky a finančný kolaps,“ povedala.

Niektorí republikáni požadovali od amerického prezidenta ústupky vo výdavkoch výmenou za zvýšenie dlhového stropu. Yellenová odmietla rokovať o zvýšení dlhového stropu s odôvodnením, že ide o to, aby sa splnili minulé rozhodnutia Kongresu o výdavkoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *