„Morálne a finančne vyčerpané“ – Slovensko už nemá kapacity na pomoc Ukrajine

heger zelensky ukrajina

Podpora Ukrajiny na Slovensku je „morálne a finančne vyčerpaná“, uviedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na zahraničnopolitickej konferencii v Bratislave. Uviedla, že potenciál Slovenska nie je neobmedzený, a vyslovila sa za zvýšenie výdavkov na obranu.

Čaputová uviedla, že obyvatelia krajiny sú naďalej ochotní prijať ukrajinských utečencov. Nedávny prieskum Eurostatu však ukázal, že väčšina ľudí sa domnieva, že ich vlastná životná úroveň sa príchodom utečencov znížila, „napriek údajom, ktoré jasne poukazujú na úspešnú integráciu utečencov na trhu práce“.

Hlava štátu tiež uviedla, že niektorí používajú „dezinformácie a dezinterpretácie“, aby znížili podporu verejnosti pre „kroky, ktoré krajina podniká“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pred výsadbou paradajok to hoďte do jamiek. Úroda bude veľmi bohatá

Čaputová vyjadrila spokojnosť s tým, že Slovensko „obhajuje princípy právneho štátu napriek tomu, že v regióne sú krajiny, ktoré sa usilujú o oslabenie právneho štátu“. Tieto krajiny nemenovala, ale ľavicovo-liberálny mainstream v EÚ a v tlači bežne tvrdí, že Maďarsko a Poľsko porušujú „právny štát“ v regióne.

Neskôr povedala, že „rastie riziko, že zahraničná politika, ktorú „oni“ reprezentujú, stratí podporu v (slovenskej) spoločnosti“.

„NATO, ktoré väčšina jeho susedov vníma ako záruku stability v súčasnej bezpečnostnej kríze, má (tu) najnižšiu podporu spomedzi všetkých členských štátov,“ povedala a dodala, že dezinformácie a zámerné dezinterpretácie doma i v zahraničí prehlbujú priepasť medzi rozhodnutiami v oblasti zahraničnej politiky a verejnou mienkou.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Koľko šálok kávy môžete vypiť za jeden deň? Vypiť ich viac môže spôsobiť toto

„Táto nepriaznivá domáca situácia nás robí zraniteľnými vo svete, ktorý sa za posledný rok radikálne zmenil v dôsledku vojny,“ povedala a dodala, že „okruh tých, ktorí volajú po svetovom poriadku založenom na sférach vplyvu“, medzi ktorých patria okrem Ruska aj Čína a Irán, je čoraz hlasnejší. „Preto je dôležité, aby sme v spoločnosti dosiahli čo najväčší konsenzus o tom, na ktorej strane stojíme, kto sú naši partneri a kto sú naši spojenci. Kľúčové je, že sme členmi EÚ a NATO,“ povedala.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *