Takmer všetky nákupy ropy, plynu, uhlia a niektorých kovov z Moskvy, ktoré Peking realizuje, sa teraz uhrádzajú v čínskych jüanoch, uviedla vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na vedúcich pracovníkov obchodu.
Čína presadzuje širšie medzinárodné používanie svojej meny už viac ako desať rokov, ale úroveň globálnych zúčtovaní v jüanoch bola donedávna pomerne nízka. Mena krajiny, známa aj ako renminbi (RMB), sa príležitostne používala pri veľkých čínskych obchodoch s komoditami, keďže väčšina globálnych obchodov s energiami a kovmi sa oceňuje v amerických dolároch.
Pokusy Číny o odklon od dolára v medzinárodnom obchode sa zrýchlili na pozadí rozsiahlych sankcií, ktoré západné krajiny uvalili na Rusko, ktoré je významným svetovým producentom a vývozcom energie.
„Obchodovanie v USD sa v režime cenových limitov nesmierne komplikuje. Pre banky to znamená oveľa viac práce s dodržiavaním predpisov,“ povedal jeden zo zdrojov pre agentúru Reuters. Čína sa postavila proti jednostranným sankciám voči Rusku, ale naďalej sa obáva sekundárnych sankcií.
Embargo na vývoz ruskej ropy a ropných produktov pod vedením USA odradilo západných kupujúcich a urýchlilo platby za energie v jüanoch, keďže Čína začala zvyšovať dovoz zľavnenej ruskej ropy. Podiel zúčtovania ruského dovozu v jüanoch počas roka 2022 stúpol na 23 % zo 4 % v predchádzajúcom roku.
„V súčasnosti a v dohľadných nasledujúcich rokoch si myslím, že obchodovanie s použitím RMB sa bude využívať prevažne na obchodovanie s komoditami a energiami,“ predpovedá Chi Lo, senior investičný stratég v BNP Paribas Asset Management.
„Ide o veľmi dlhodobý vývoj, ktorý sa natiahne na najbližšie jedno alebo dve, dokonca tri desaťročia,“ keďže k „bloku RMB“ sa pripája viac krajín, aby znížili riziká dolárovej expozície, „najmä po tom, čo videli, čo spôsobili sankcie voči Rusku pod vedením USA,“ dodal.
Dovoz komodít z Ruska do Číny sa v minulom roku v hodnotovom vyjadrení prudko zvýšil o 52 %, pričom dodávky ropy a vykurovacieho oleja dosiahli 60,3 miliardy USD, ukázali čínske colné údaje.
Takmer všetok vývoz ropy z Ruska k ázijskému susedovi, vrátane určitého objemu vykurovacieho oleja, sa v súčasnosti zúčtováva v jüanoch, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na vedúcich pracovníkov obchodu, ktorí sú o tejto záležitosti priamo informovaní.
„Všetky námorné predaje ruskej ropy do Číny sa od zavedenia cenového stropu zúčtovávajú v jüanoch, čím sa na vedľajšiu koľaj odsunul posledný malý počet bánk, ktoré manipulovali s americkými dolármi,“ uviedol jeden z obchodných manažérov.
Podľa výpočtov založených na údajoch Štátnej devízovej správy jüan v marci prekonal dolár a stal sa najpoužívanejšou menou v čínskych cezhraničných transakciách.
Čínska mena sa použila v 48,4 % všetkých cezhraničných transakcií, čo odráža silný trend odklonu od dolára.