Zatiaľ čo ukrajinské sily naďalej vytvárajú podmienky na dlho očakávanú protiofenzívu, moskovským odborníkom chýba optimizmus. Namiesto toho, aby naďalej tvrdili, že ruská „špeciálna vojenská operácia“ stále prebieha podľa plánu, zdá sa, že Kremľom kontrolované médiá aktívne pripravujú domáce obyvateľstvo na to, aby prijalo ďalšie neúspechy na bojisku. Píš o tom portál Newsweek
„Ruské federálne diskusné relácie a spravodajské relácie poukazujú na všetku západnú vojenskú pomoc, ktorú Ukrajina dostala,“ uviedla pre Newsweek Kateryna Stepanenko z Inštitútu pre štúdium vojny. „Skutočne zdôrazňujú počet vojakov vycvičených krajinami NATO a množstvo zbraňových systémov dodaných Západom.“
Od začiatku ruskej invázie v plnom rozsahu dodali západné krajiny Ukrajine priamu vojenskú pomoc v hodnote viac ako 60 miliárd dolárov, od protitankových rakiet Javelin, ktoré pomohli odraziť prvý útok Ruska na Kyjev v minulom roku, až po tanky Leopard a rakety Storm Shadow, ktoré sa práve teraz dostávajú na bojisko.
Okrem toho v posledných mesiacoch súbor 26 krajín vrátane USA, Veľkej Británie a Poľska poskytol až 30 000 ukrajinským vojakom výcvikové kurzy zamerané na zlepšenie schopnosti Kyjeva zapojiť sa do boja s kombinovanými zbraňami a zároveň vykonať nevyhnutnú údržbu čoraz eklektickejšieho arzenálu, ktorý dostáva od medzinárodných darcov.
Zdá sa, že správa schválená Kremľom, ktorá je sprostredkovaná ruským divákom, ponecháva otvorenú možnosť, že po úspešných ukrajinských protiofenzívnych operáciách v okolí Charkova v septembri minulého roka a v meste Cherson v novembri Moskva očakáva, že v lete 2023 by ukrajinské sily mohli získať späť územia v okolí Melitopolu, Berďansku a dokonca aj na Kryme.
„Veľa diskusií v ruskej televízii sa sústreďuje na to, kde Ukrajina s najväčšou pravdepodobnosťou sústredí svoje protiofenzívne operácie,“ povedal Stepanenko. „Hovoria o ukrajinských prieskumných bezpilotných lietadlách, ukazujú veľa záberov ukrajinských úderov v Luhansku s použitím rakiet Storm Shadow, ktoré nedávno dostali od Veľkej Británie, vyzdvihujú hrozbu pre Krym a agresívne využívajú strach Rusov z NATO a ich obavy z takzvaných ‚nacistov‘ v Kyjeve.“
Ruský mediálny spin však nie je len osudový a pochmúrny.
„Súčasne s tým, ako hypovali hrozbu, demonštrujú aj kroky, ktoré Rusko podniká s cieľom znížiť schopnosť Ukrajiny dosiahnuť zásadný prielom,“ vysvetlil Stepanenko. „Veľmi často ukazujú zábery z nedávnych ruských raketových úderov, ktoré podľa nich zničili ukrajinské vojenské zariadenia, a divákom doma hovoria, že tieto udalosti prinajmenšom oddialia protiútok.“
„Ak sa ukáže, že Ukrajina nie je schopná postúpiť, kremeľská propaganda sa bude môcť opäť oprieť o líniu, že to boli ruské raketové údery a obranné prípravy, ktoré zachránili situáciu,“ povedala. „Ak však nakoniec skutočne dôjde k ruským vojenským neúspechom, tak pokiaľ tieto neúspechy nebudú katastrofálne, obyvateľstvo to nezaskočí tak, ako ho to zaskočilo vlani v septembri po oslobodení ukrajinskej Charkovskej oblasti.“
Podľa osôb, ktoré majú priame poznatky o fungovaní mediálneho ekosystému kontrolovaného Kremľom, by sa takéto správy nedostali na obrazovky ruských televízií bez súhlasu úradov. Skôr než o výbuchoch nepoctivých hostí talk show sa ruskému publiku zámerne sprostredkúva naratív, že Ukrajina teraz predstavuje legitímnu vojenskú hrozbu pre Rusko – čo je v ostrom kontraste s myšlienkou, že ruské sily by sa Kyjeva mohli zmocniť aj o tri dni, ak by to skutočne chceli urobiť.