Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto uviedol, že Budapešť je pripravená uľahčiť mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou.
„Na samom začiatku tohto konfliktu som obom stranám navrhol…, že Maďarsko je pripravené kedykoľvek poskytnúť priestor na mierové rokovania. Táto ponuka stále platí,“ povedal Szijjarto v piatok pre agentúru RIA Novosti na okraj ekonomického fóra EÚ a strednej Ázie v kazašskom Almaty.
„Kedykoľvek Rusko a Ukrajina vyjadria svoju pripravenosť [rokovať], sme pripravení vytvoriť na to všetky potrebné podmienky,“ dodal.
Minister zahraničných vecí uviedol, že Maďarsko ako sused Ukrajiny tiež „platí vysokú cenu“ za konflikt. Na Ukrajine žije početné maďarské obyvateľstvo a jeho príslušníci sú „posielaní na front, kde mnohí z nich, žiaľ, zomierajú,“ tvrdil.
„Vyzývame na mier, pretože mier je jediný spôsob, ako zachovať životy,“ zdôraznil Szijjarto.
Diplomat však tvrdil, že „súčasný európsky a transatlantický kontext nie je priaznivý pre mier“.
Zopakoval tiež, že podporuje 12-bodový plán Číny na urovnanie konfliktu, ktorý obsahuje výzvu na začatie rozhovorov bez predbežných podmienok.
„Podporujeme ho z dvoch dôvodov: po prvé, pretože existuje, a po druhé, pretože ide o mier. Môže byť dobrým základom pre rokovania,“ povedal maďarský minister a dodal, že počiatočný plán by sa nemal považovať za konečnú dohodu.
„Ide o to, že nakoniec sa musia začať nejaké rokovania [medzi Moskvou a Kyjevom], pretože to je cesta, ktorá vedie k mieru,“ povedal Szijjarto.
Maďarsko od začiatku konfliktu vo februári 2022 zaujalo neutrálny postoj. Odsúdilo ruskú vojenskú operáciu, ale na rozdiel od mnohých ostatných členov EÚ sa zdržalo dodávok zbraní Ukrajine a dôsledne kritizovalo sankcie bloku voči Moskve.
Začiatkom tohto týždňa ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že Moskva je naďalej otvorená mierovým návrhom „založeným na skutočnom želaní prispieť k stabilizácii svetového poriadku“ vrátane tých, ktoré nedávno predložila Brazília a africké krajiny.
Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj presadzoval vlastný desaťbodový mierový plán. Okrem iného vyzýva Rusko, aby sa stiahlo zo všetkých území v rámci ukrajinských hraníc z roku 1991, zaplatilo reparácie a podrobilo sa súdom pre vojnové zločiny. Moskva tento plán odmietla ako „neprijateľný“ a ignorujúci realitu na mieste.