Možno aj vy máte pondelkový syndróm? Zistite, čo to je a ako sa s ním vyrovnať

kinga howard kqDEH7M2tGk unsplash

Každý, kto končí víkend so smútkom a nechuťou, myslí na blížiaci sa pondelok a povinnosti, ktoré ho čakajú. Niektorí ľudia to však zvládajú oveľa horšie. Zistite, v čom spočíva pondelkový syndróm.

„Ako ja nenávidím pondelok! Začína sa všetko odznova…“ – to je slogan, ktorý sprevádza každého bez ohľadu na jeho profesiu. Dôvodom je kontrast medzi dvojdňovým voľným víkendom a päťdňovým pracovným týždňom. Okrem toho 75 % verejnosti nemá rado tento deň v týždni a 16 % pociťuje stres pri pomyslení na pondelok.

Prečo práve pondelok?

Otázkou averzie voči tomuto dňu v týždni sa zaoberali výskumníci. Štúdia zistila, že takmer 60 % opýtaných sa na pondelok a návrat do práce neteší. Okrem toho mnohí uvádzajú, že tento deň je najmenej produktívny v týždni. Je to prekvapujúce, keďže piatok je preľudnený rovnako kvôli blížiacemu sa víkendu.

Nezabudnite pozrieť toto:  Juhokórejci investujú na Slovensku 170 miliónov eur. Vytvoria stovky pracovných miest

Za najproduktívnejší deň v týždni označilo 27 % respondentov iba stredu. Zdá sa teda, že pondelok a piatok by mali byť z hľadiska pracovných povinností ľahšie, pretože je pre ne ťažšie sa zmobilizovať. Za zmienku stojí, že až 69 % opýtaných pracuje najlepšie ráno, zatiaľ čo mladí ľudia deklarujú, že sú najproduktívnejší večer. Ochotu pracovať určuje aj ročné obdobie, keďže 36 % respondentov pracuje najintenzívnejšie v zime.

Pondelkový syndróm – o čo ide?

Tento syndróm si možno predstaviť ako úzkosť zo začiatku nového týždňa. Z tohto dôvodu sa oplatí nájsť v sebe energiu, ktorá vás podobne ako jedlo poženie do akcie.

Nezabudnite pozrieť toto:  Ďalšia potravina extrémne rastie na cene. Kedy to už prestane?

Stojí za to všímať si, čo vibrácie zvyšuje a čo ich znižuje, pretože objavujúca sa úzkosť z pondelka cez víkend je úplne normálna. Na druhej strane, keď sa objaví počas týždňa, oplatí sa nájsť si čas na oddych. Základná príčina pondelkového syndrómu môže súvisieť s atmosférou v práci alebo s tlakom zo strany kolegov či nadriadených.

Je to veľmi priama cesta k pracovnému vyhoreniu a treba zvážiť vážne životné zmeny. Na druhej strane, ak vám pracovisko nespôsobuje úzkosť a práca, ktorú vykonávate, vás baví, oplatí sa prijať kolobeh života, ktorý je založený najmä na povinnostiach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *