Možno doma máte veľmi drahý porcelán. Skontrolujte spodok

porcelan

Často sa hovorí, že môžete mať obraz alebo starožitnosť, ktorá môže mať veľkú hodnotu bez toho, aby ste o tom vedeli. Niekedy nás však môžu prekvapiť aj iné vzácne veci v našej domácnosti: čo tak taký riad po babičke? Áno, za určitých šťastných okolností môžu mať aj zdedené hrnčeky neprimeranú hodnotu.

Máte doma porcelán po babičke?

V dnešnej dobe často považujeme starší porcelán za príliš gýčový. Niekedy to môžu byť pekné kúsky, ale často si ich nechávame len zo sentimentu.

Skúste sa naň pozrieť trochu inak. Zistite, či má váš porcelán väčšiu hodnotu, než by ste čakali. Jednotlivé kusy, ale najmä súpravy kvalitného starožitného porcelánu môžu mať v starožitníctve alebo na aukcii pomerne veľkú hodnotu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Niekedy to ľudia jedli stále, dnes vôbec. Ovocie, ktoré čistí črevá a pomáha chudnúť

Ako rozpoznať kvalitný porcelán

V súčasnosti sa za vyššie ceny predáva najmä kvalitný porcelán, ktorý bol umelecky a ručne zdobený. Často sa to dá zistiť len podľa hmotnosti – kusy sú veľmi ľahké do ruky.

Ešte užitočnejšie sú výrobné značky, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na spodnej strane porcelánu alebo na dne, ktoré vám môžu napovedať, odkiaľ kusy pochádzajú, aké sú staré a podobne. Na internete alebo u odborníka potom ľahko zistíte, či sa takýto porcelán dá predať a za akú orientačnú cenu.

Československo bývalo porcelánovou veľmocou, preto sa tu najčastejšie vyskytuje domáci porcelán. Ak by ste však doma objavili napríklad starožitný čínsky porcelán, takmer určite by to bol poklad.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Títo Slováci dostanú od štátu viac peňazí. Niektorí až cez 800 eur!

Prehľadajte veci svojich starých rodičov a objavte poklady

Keď napríklad vypratávate pozostalosť starších členov rodiny, mali by ste si dať pozor na to, čo si necháte a čo vyhodíte. Určite si dajte oceniť staré obrazy, možno sa medzi nimi skrýva kúsok, ktorý vám na aukcii vynesie veľa peňazí. Je dôležité si uvedomiť, že niektoré skice (napríklad slávnych maliarov), ktoré nie sú ani zarámované, len ležia niekde v zložkách na obyčajných listoch papiera, môžu mať veľkú cenu.

O porceláne sme už hovorili a hodnotu môžu mať aj niektoré staršie kusy nábytku (napríklad z masívneho dreva alebo ručne vyrezávané a zdobené). Rodinné dedičstvo môže obsahovať aj šperky, staré mince a bankovky alebo poštové známky či cenné staré tlače.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *