Dávate 5-ku na kúrení? To sa vôbec nerobí, naučte sa šetriť

kurenie 1

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako funguje termostatická hlavica na vašom radiátore? Ak je v miestnosti príliš chladno, otočíme hlavicu doľava, pravdepodobne až na stupeň číslo 5. Naopak, ak sa nám zdá, že je miestnosť prehriata, nastavíme hlavicu na jeden z nižších stupňov. Čo sa však v skutočnosti stane, keď hlavicu otočíme?

Ako funguje termostat

Termostat sa skladá z 3 častí. Termostatická hlavica, to je viditeľný kryt, na ktorom sú čísla na nastavenie požadovanej teploty. Snímač teploty, čo je zvyčajne kvapalina, ktorá mení svoj objem v závislosti od teploty v miestnosti. A nakoniec termostatický ventil. Ventil je akýsi ovládací kolík medzi termostatom a radiátorom.

Ak teda otočíte hlavicu o stupeň vyššie, kolík sa zasunie a do radiátora začne prúdiť viac teplej vody. Teplota v miestnosti sa potom začne zvyšovať. A naopak. Termostatický ventil teda reguluje prietok vody z vykurovacieho potrubia do radiátora. A snímač teploty zasa meria teplotu okolia a reaguje na ňu. Po otvorení termostatu sa miestnosť nevyhrieva nepretržite, ale len na určitú hodnotu. Napríklad na 20 °C.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Malú náplasť vždy rovno použite v hotelovej izbe. Môže vás to zachrániť

Aj keď hlavica termostatu neuvádza stupne Celzia, číslice 1 – 5 zodpovedajú určitej teplote.

Hviezdička alebo snehová vločka = 7 °C

1 = 11 – 14 °C,
2 = 15 – 18 °C
3 = 19 – 21°C
4 = 22 – 25 °C
5 = 26 – 28 °C

Každá miestnosť vyžaduje inú teplotu

Ak máte na hlave iné symboly, slnko predstavuje predvolené nastavenie, mesiac predstavuje nočné nastavenie a snehová vločka predstavuje ochranu proti zamrznutiu. Ak teda odchádzate z bytu počas zimných prázdnin, nie je dobré vypínať kotol, ale nastaviť hlavicu na túto snehovú vločku. Zabráni totiž tomu, aby voda v potrubí zamrzla a tým sa poškodila v chladnom počasí.

Na dosiahnutie optimálnej teploty v každej miestnosti nie je potrebné mať na všetkých radiátoroch rovnakú hodnotu. V obývacej izbe sa odporúča teplota 20 – 22 °C a v spálni 16 – 18 °C. Na chodbe a v kuchyni stačí 18 °C, v detskej izbe 22 °C a v kúpeľni 24 °C v prevádzke.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pite namiesto bežnej kávy. Zlepšuje metabolizmus a pomáha páliť tuk

Úspora nákladov na energiu

Samozrejme, vnímanie tepla je subjektívny pocit a každý si nastaví termostat podľa svojej spokojnosti. Napriek tomu zvážte, že zníženie teploty len o 1 stupeň vám ušetrí až 6 % nákladov na vykurovanie. Vzhľadom na to, že vykurovanie tvorí až 46 % vašich účtov za energie, nie je to málo.

Ak máte termostat nastavený správne, ale v miestnosti nie je požadovaná teplota, môže to mať niekoľko príčin. Napríklad radiátory sú zakryté závesmi alebo nábytkom. Ak teplo nemôže uniknúť, hromadí sa. V dôsledku toho snímač predpokladá, že v miestnosti je dostatok tepla. Zníži preto prietok vykurovacej vody skôr, ako sa skutočne dosiahne požadovaná teplota.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *