Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja systémov umelej inteligencie. Niečo sa deje?

Elon Musk Umela inteligencia hd
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Toto posolstvo bolo vyjadrené v otvorenom liste, ktorý podpísali stovky najväčších technologických osobností vrátane Elona Muska.

Elon Musk spolu so skupinou expertov na umelú inteligenciu a technologických manažérov vyzval v otvorenom liste zverejnenom v utorok špičkové laboratóriá na umelú inteligenciu, aby dočasne zastavili vývoj pokročilejších systémov umelej inteligencie, než je GPT-4.

Otvorený list, ktorý zverejnila nezisková organizácia Future of Life Institute, číta približne 1 000 signatárov, medzi ktorými sú okrem Muska aj spoluzakladateľ spoločnosti Apple Steve Wozniak, generálny riaditeľ spoločnosti Stability AI Emad Mostaque a autor knihy Sapiens Yuval Noah Hararias. Vyzýva na okamžité pozastavenie školenia systémov na minimálne šesť mesiacov, ktoré musí byť verejné, overiteľné a musí zahŕňať všetky verejné subjekty.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Rusku hrozí ekonomická katastrofa. Putina varujú už aj jeho blízky

„Systémy umelej inteligencie s ľudskou inteligenciou môžu predstavovať hlboké riziko pre spoločnosť a ľudstvo, ako ukázal rozsiahly výskum a potvrdili špičkové laboratóriá umelej inteligencie,“ začína list.

Otvorený list prichádza niekoľko týždňov po verejnom debute GPT-4 spoločnosti OpenAI, veľkého jazykového modelu, ktorý poháňa ChatGPT. Je to zároveň najpokročilejší systém umelej inteligencie, aký kedy existoval, a svojimi schopnosťami dokázal odborníkov na umelú inteligenciu ohromiť aj vydesiť.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V Nemecku už stačí nahlásiť na obyčajnom úrade, že sa cítite ako žena alebo muž

„Pokročilá umelá inteligencia by mohla predstavovať zásadnú zmenu v histórii života na Zemi a mala by sa plánovať a riadiť s náležitou starostlivosťou a prostriedkami,“ píše sa v liste. „Žiaľ, k takémuto plánovaniu a riadeniu nedochádza, hoci v posledných mesiacoch sa laboratóriá AI ocitli v nekontrolovateľných pretekoch vo vývoji a nasadzovaní stále výkonnejších digitálnych myslí, ktoré nikto – ani ich tvorcovia – nedokáže pochopiť, predvídať ani spoľahlivo kontrolovať.“

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Streľba drogových gangov vo Francúzsku sa zmenila na bitku 600 ľudí

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *