Myši požierajú a znečisťujú potraviny, zanechávajú zápach, ničia veci (obaly, textílie, káble, nábytok) a predovšetkým šíria choroby, blchy, vši a kliešte. Ako sa myší zbaviť prirodzene a účinne?
Myš domáca
Myš domáca je sivohnedá, váži približne 40 g, dosahuje dĺžku 7 až 10 cm a dožíva sa 2 až 3 rokov. Je aktívna najmä v noci, zanecháva po sebe charakteristický zápach, trus (jedna myš vyprodukuje za noc približne 50 – 80 kusov) a stopy. Živí sa obilninami, semenami, ovocím, zeleninou, hubami, koreňmi, húsenicami, larvami, zdochlinami a ľudskou potravou.
Skúste cesnak
Skôr ako sa pustíte do drastických metód hubenia, môžete vyskúšať osvedčené babské rady. Myši odpudzuje harmanček, mäta, klinčeky, levanduľa, chilli, silne voňajúce mydlo alebo dokonca repelenty proti moliam. Jedným z najobľúbenejších prírodných repelentov je však cesnak. Umiestnite ho na miesta, kde myši prichádzajú do vášho domu. Vôňa, ktorú cesnak vydáva, je pre myši taká aromatická, že ho neprejdú.
Tí, ktorí sú pripravení, sa nestačia čudovať
Boli by ste prekvapení, cez akú malú škálu sa myš dokáže dostať. Preto prejdite okolo domu (garáž, pivnica, podkrovie) a utesnite všetky trhliny, najlepšie betónom alebo omietkou. Skontrolujte, či zatvorené dvere siahajú až po prah.
Staré dobré pasce na myši
Klasika, ktorá nikdy nesklame. Nezabudnite umiestniť niekoľko pascí, myší je zvyčajne viac ako jedna. Vyskúšajte rôzne druhy návnad, napríklad chlebovú kôrku opečenú so slaninou, orechy, syr, salámu, čokoládu alebo ovsené vločky. Každých pár dní meňte miesta pascí, myši tiež menia svoje cesty.
Zadovážte si psa alebo mačku
Aj keď náhodou vaši domáci miláčikovia nebudú myši hrýzť, často funguje už len ich prítomnosť. Ak totiž myši zacítia ich označenie, budú sa snažiť danému príbytku vyhnúť. Netradičnou alternatívou je hadí trus, ktorý si môžete kúpiť v obchode so zvieratami.