Vo vzduchu je cítiť jar. Opatrenia, ktoré vykonáte teraz, sú v skutočnosti rozhodujúce pre to, aby váš trávnik vyzeral dobre aj v lete. Odborník na záhradníctvo odhaľuje časté chyby, ktoré môžu podkopať vaše úsilie o starostlivosť o trávnik!
Pekný a udržiavaný trávnik je skutočne ozdobou každej záhrady. Ani tie najkrajšie kvetinové záhony alebo ozdoby nebudú vyzerať dobre, ak je tráva okolo domu vyschnutá, vyblednutá alebo jednoducho zle pokosená.
Preto sa oplatí postarať sa oň už teraz a poriadne ho pripraviť na letnú sezónu. Nezabúdajte však, že prehnaná horlivosť v tomto smere môže náš trávnik aj poškodiť. Všetky práce v záhrade je vhodné vykonávať postupne a podľa určitého plánu. Záhradný expert Lee Smith zo spoločnosti Composite Warehouse v meste Warrington prezradil denníku The Mirror, aké sú podľa neho časté chyby, ktoré môžu účinne zmariť úsilie aj tých najlepších záhradníkov. Na čo si teda rozhodne musíte dať pozor?
Buďte trpezliví a opatrní záhradníci
Mnohí milovníci záhradkárčenia by sa najradšej pustili do kosenia trávnika hneď pri prvých jarných slnečných lúčoch. To je však veľká chyba! Odborník na záhradníctvo Lee Smith citlivo upozorňuje, že tráva potrebuje čas, aby sa po náročných zimných mesiacoch poriadne zotavila. Preto s kosením chvíľu počkajte, kým pôda a steblá prirodzene vyschnú.
Majte tiež na pamäti, že kosenie aj mierne zamrznutej trávy môže brzdiť vývoj koreňov. Chôdza po zamrznutej tráve ju totiž splošťuje, čo vedie k vzniku mŕtvych plôch trávy. Preto sa odporúča vyhýbať sa šliapaniu po zamrznutom trávniku, ak je to možné.
Dobre naostrite nože kosačky a dávajte pozor na hlodavce
Podľa odborníka je optimálny čas na kosenie trávy, keď sú nože vysoké približne 7,5 cm. Je to dôležité, pretože vtedy sú korene už oveľa silnejšie a lepšie zakorenené. Sú tiež schopné odolať stresu pri kosení. Veľmi dôležitý je aj čistý a ostrý nôž. Pri kosení môžete naraziť aj na niektoré prekážky, ako sú hlodavce a škodcovia.
Tie žijú v tráve a bohužiaľ ju často devastujú. Lee Smith sa domnieva, že hlodavce môžu nepriaznivo ovplyvniť rast trávy. Preto je dôležité po zime pravidelne kontrolovať, či sa na tráve neobjavili známky premnoženia, a sledovať výskyt trusu v záhrade. Ak sa ich na trávniku nachádza veľa, je potrebné okamžite reagovať. V opačnom prípade môžete očakávať inváziu záhradných škodcov.
Radšej neprehnojujte
Podľa odborníka, žiaľ, mnohí majitelia záhrad podľahnú móde prehnojovania. Podľa neho je to nesprávny prístup, pretože nielenže míňame peniaze na špecializované hnojivá, ale to aj preháňame a môžeme dokonca brzdiť rast trávy. Ak však chcete pomôcť trávniku rásť rýchlejšie, oplatí sa nezabúdať na jeho správne zavlažovanie. Lee Smist však k tejto téme pristupuje opatrne. Upozorňuje, že aj so zalievaním by ste mali byť opatrní a robiť ho zriedkavo.