Na internete sa objavil „posudok“ psychiatra na Matoviča: Nezrelá, egocentrická, narcistická osobnosť

matovic 1

Internetom sa začal znovu šíriť komentár z jednej z diskusii, kde muž tvrdí, že je psychiater a určil Igorovi Matovičovi diagnózu z jeho vystúpení.

Podľa popisu ide o psychiatra s praxou niekoľko desiatok rokov, ktorý sa zaoberaj aj znaleckou činnosťou. Z jeho popisu je Matovič narcistická porucha osobnosti s histrionskými rysmi.

„Pán Matovič, ste nezrelá, egocentrická, disharmonicky štrukturovaná osobnosť s výraznými rysmi narcistickými, čiastočne aj histrionskými. V rámci zníženej sebareflexie máte tendenciu externalizovať problémové situácie s presunom zodpovednosti a viny na iných. Bohužiaľ ide o trvalé povahové rysy a z nich vyplývajúce trvalé vzorce správania, ktoré nie sú ovplyvniteľné psychofarmakmi.
Takýto ste a budete aj v budúcnosti. Svoje správanie dokážete korigovať iba krátkodobo a účelovo, napríklad v situácii pred voľbami a podobne. (Som psychiater v starobnom dôchodku, 40-ročná prax súdneho znalca. Za tento posudok si nenárokujem odmenu.)“ napísal v roku 2020 muž v diskusii.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Ženy po 50-tke by nemali konzumovať tieto potraviny. Urýchľujú starnutie

Pre človeka s narcistickou poruchou osobnosti je podľa DSM-IV typický:

Pretrvávajúci pocit grandiozity (vo fantázii či správaní), potreba obdivu a nedostatok empatie, ktoré zvyčajne začínajú v ranej dospelosti a prejavujú sa v najrôznejších súvislostiach, tak ako je určené nasledujúcimi (piatimi či viac) príznakmi:

  • (1) velikášsky pocit vlastnej dôležitosti (preháňanie úspechu a talentu, očakávanie uznania vlastnej nadradenosti bez zodpovedajúcich úspechov),
  • (2) opájanie sa fantáziami o vlastnej úspešnosti, moci, brilantnosti, kráse či ideálnej láske,
  • (3) viera vo vlastnú jedinečnosť a zvláštnosť a v to, že môže byť pochopený výhradne výnimočnými ľuďmi, poprípade, že sa môže stretávať len s jedinečnými či vysokopostavenými ľuďmi alebo inštitúciami,
  • (4) potreba nadmerného obdivu,
  • (5) pocit oprávnenia, prehnané požiadavky a očakávania prednostného zaobchádzania či automatického súhlasu s vlastnými požiadavkami,
  • (6) zneužívanie druhých k vlastnému prospechu,
  • (7) nedostatok empatie, t.j. neochota alebo neschopnosť rozpoznať a vžiť sa do pocitov a potrieb druhých,
  • (8) arogantné, povýšené a domýšľavé postoje či správanie.
Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jedna z najzdravších druhov zeleniny na svete. Slováci sa jej vyhýbajú

Igor Matovič bol hosťom v diskusnej relácii spolu s poslankyňou Janou Cigánikovou, ktorí sa do seba brutálne vulgárne pustili.

Matovič však pre portál Plus Jeden Deň priznal, že nebol mentálne neprítomný. Máme sa teda obávať, že náš minister má problémy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *