Maďarsko zablokuje akýkoľvek pokus EÚ, poslať Ukrajine ďalšie miliardy eur, vyhlásil Orbán

orban

Maďarsko zablokuje akýkoľvek pokus EÚ poslať Ukrajine ďalších 19 miliárd dolárov, povedal Viktor Orbán.

Maďarský premiér Viktor Orbán kritizoval najnovší balík pomoci, ktorý chce Európska únia poslať Ukrajine, a predseda strany Fidesz vyhlásil, že jeho krajina zablokuje akýkoľvek pokus o uvoľnenie finančných prostriedkov.

Stalo sa tak v čase, keď sa vzťahy medzi Bruselom a Budapešťou naďalej zhoršujú, pričom Európska komisia začiatkom tohto týždňa odporučila, aby miliardy eur z fondov EÚ pre Maďarsko zostali zmrazené v dôsledku dlhodobého sporu, ktorý údajne súvisí s obavami bloku z právneho štátu pod Orbánovou národne konzervatívnou vládou, ktorá je proti masovej migrácii.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Podľa správy agentúry Associated Press sa však zdá, že Orbán oficiálne nespája pozastavenie svojich fondov s väčším financovaním Ukrajiny, pričom maďarský líder namieta skôr proti tomu, že členovia EÚ by si museli požičať peniaze, aby mohli poslať Ukrajine takú veľkú sumu.

Orbán uznáva, že Ukrajina potrebuje finančnú pomoc v dôsledku prebiehajúcej vojny s Ruskom, ale tvrdí, že akákoľvek pomoc by mala byť dohodnutá bilaterálne medzi Ukrajinou a jednotlivými vládami EÚ a nemala by byť poskytnutá vo forme jedného nadnárodného balíka pomoci, ktorý by zadlžil členov EÚ.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Neuveríte za čo dostávajú v Chorvátsku turisti pokuty aj 100€

„Otázkou je, ako pomôcť Ukrajine,“ povedal pre agentúru AP. „Jeden z návrhov hovorí, že by sme mali využiť rozpočty členských štátov EÚ na to, aby sme si spoločne zobrali nové pôžičky a tieto peniaze použili na zabezpečenie Ukrajiny. Nesúhlasíme s tým, pretože nechceme, aby sa Európska únia stala spoločenstvom zadlžených štátov namiesto spoločenstva spolupracujúcich členských štátov.“

„Nebudeme akceptovať [tento] plán, nebudeme s ním súhlasiť, nevznikne bez nás,“ dodal Orbán.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *