Na Slovensko dorazil nebezpečný jav. V týchto mestách už vydali výstrahu

pexels brett sayles 1822996

Európa sa ocitla v pôsobení výnimočnej atmosférickej níže menom WOLFGANG, ktorá nám prináša nielen víchricu, ale aj teplé počasie. Táto tlaková níž ovplyvňuje počasie v celej oblasti a Slovensko nie je výnimkou. S ňou sa do našich končín dostáva teplý vzduch, čo povedie k extrémne veterným podmienkam. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého a druhého stupňa.

Veterné podmienky budú vo väčšine krajín dosahovať rýchlosť v nárazoch až do 25 m/s na nížinách a až do 40 m/s na hrebeňoch hôr. Experti z iMeteo upozorňujú, že najväčšia sila vetra bude zaznamenaná na západnom Slovensku, kde sa najnebezpečnejšie poryvy očakávajú v popoludňajších hodinách.

Avšak dnešok nás nezvyčajne prekvapuje aj v oblasti teplôt. Teploty budú v priemere o 8 až 9 °C nad normál. Najväčšie teplotné odchýlky sa očakávajú na juhozápade Slovenska, kde by mohli dosiahnuť až neuveriteľných 12 °C nad bežnými hodnotami.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Je to tu! Na Slovensko mieria takéto horúčavy. Tu bude peklo

Toto teplo môže v niektorých oblastiach posunúť teplomer až na letnú hranicu +25 °C. „Toto nezvyčajné počasie je dôsledkom prúdenia vlhkého a veľmi teplého vzduchu z tropických oblastí vpred tejto rozsiahlej tlakovej níže, ktorá sa nachádza nad západnou Európou,“ vysvetľuje SHMÚ.

Čo sa týka víkendu, sobota bude pokračovať v podobnom duchu, avšak teploty už nebudú také vysoké. Nedeľa prinesie výrazne chladnejšie počasie, podľa predpovedí iMeteo.

SHMÚ vydal výstrahy prvého a druhého stupňa na piatok a sobotu, aby varoval pred silným vetrom. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Tvrdošín a Žilina od 10.00 h do polnoci. Meteorológovia upozorňujú na krátkodobé nárazy vetra s rýchlosťou až 160 kilometrov za hodinu v týchto oblastiach.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Obohacujte vaše rastliny v záhrade. Skúste prípravok z lekárne zmiešať s vodou

Výstraha prvého stupňa pred vetrom platí pre celý Bratislavský a Trnavský kraj, okresy Nitra, Topoľčany, Šaľa, Bánovce nad Bebravou, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Čadca, Poprad, Kežmarok, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Námestovo a Tvrdošín. Tieto výstrahy platia aj pre sobotu.

Sledujte aktuálne správy a dodržujte bezpečnostné opatrenia v súvislosti s nepriaznivými počasím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *