Na Slovensku nemá kto bojovať, v prípade konfliktu nám chýbajú vojaci

342360057 174636852162794 769058820158706065 n

Dobrovoľná vojenská príprava (DVP) sa tento rok pravdepodobne neuskutoční. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď uviedol, že finálne rozhodnutie o DVP padne v nasledujúcich týždňoch. S realizáciou DVP sa nerátalo, pretože rezort plánoval otvoriť aktívne zálohy aj pre ľudí bez vojenských skúseností. Avšak, tento návrh neprešiel v parlamente.

Naď vysvetlil, že keďže mali v pláne už v tomto období prijímať ľudí do aktívnych záloh, rozhodli sa tento rok neuskutočňovať DVP. No nevylučuje, že by sa situácia mohla zmeniť. Naď plánuje rozhodnutie o DVP konzultovať s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR a potom sa rozhodnúť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Všimli ste si biele vlákna v paradajke? Povieme vám, či ju môžete jesť

V minulom roku sa na DVP prihlásilo viac ako 500 záujemcov, no nastúpilo iba 70 úspešných uchádzačov. Po dokončení výcviku sú absolventi povýšení na vojakov 2. stupňa a zaraďujú sa do záloh. Majú tiež možnosť vstúpiť do aktívnych záloh a byť pripravení na nasadenie v rámci domáceho krízového manažmentu.

Ministerstvo obrany eviduje aj nízky záujem o aktívne zálohy. V súčasnosti môže byť do nich zaradený občan, ktorý slúžil v Ozbrojených silách SR alebo v niektorom z bezpečnostných zborov. Rezort chcel otvoriť aktívne zálohy aj pre ľudí, ktorí nedokončili DVP. Novela zákona o brannej povinnosti však neprešla v parlamente.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Niekedy to ľudia jedli stále, dnes vôbec. Ovocie, ktoré čistí črevá a pomáha chudnúť

Minister Naď už neplánuje do volieb presadzovať zmeny v aktívnych zálohách formou poslaneckého návrhu. Podľa neho je v parlamente taký chaos, že je veľmi ťažké predpokladať, čo by sa podarilo schváliť. Plánuje pripraviť riešenie na „kompletku“ a nechať ho na nového ministra obrany.

One Reply to “Na Slovensku nemá kto bojovať, v prípade konfliktu nám chýbajú vojaci”

  1. Komunálne voľby nedávno nám jasne ukázali koľko tu na Slovensku máme mladých odhodlaných progresívnych potencionálnych, charakterovo motivovaných bojovníkov za zachovanie západných hodnôt v prípade ich ohrozenia. Preto by obavy našich štátnikov o zachovanie nášho európskeho statusu mali byť iba minimálne, asi tak na hranici udržiavania pozornosti, aby sme zbytočne nepanikárili. Verím však, že v prípade potreby, tak ako pri voľbách, i teraz sa postavia v čelo šíku ako jeden muž. Svetlá budúcnosť bude isto iste uhájená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *