Obrovské teleso padlo z vesmíru nad Kyjevom

FuGzpa2WwAIa8Jr

V stredu okolo 22:00 (21:00 SELČ) sa na oblohe nad Kyjevom objavil silný blesk. Pripisovalo sa to havárii amerického satelitu, ktorý mal zhorieť v atmosfére. Americká Národná agentúra pre letectvo a vesmír (NASA) však poprela, že by išlo o jej satelit.

O jasnom záblesku informoval správca Kyjevskej oblasti Serhij Popko. Bol vyhlásený letecký poplach. Popko však dodal, že nešlo o nálet. „Protivzdušná obrana nezasahovala,“ povedal.

Ukrajinské vzdušné sily krátko nato oznámili, že záblesk „súvisel s pádom satelitu alebo meteoritu“.

Predpokladalo sa, že išlo o 300-kilogramový satelit RHESSI (Reuven Ramaty High Energy Solar Spectroscopic Imager), ktorý sledoval slnečné erupcie a v roku 2018 ukončil svoju činnosť.

NASA však pred niekoľkými dňami uviedla, že bude haváriu monitorovať, ale čas dopadu nešpecifikovala.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Vo štvrtok večer však poprela, že by záblesk súvisel s pádom družice. Pre agentúru AFP uviedla, že družica sa „stále nachádza na obežnej dráhe“.

K návratu (do atmosféry) však ešte nedošlo, uviedla NASA a dodala, že v stredu sa do atmosféry nevrátil ani žiadny iný satelit NASA.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

K záblesku došlo v čase, keď mesto zažíva pravidelné letecké útoky ruských síl.

Zábery ohnivej gule zdieľali používatelia na sociálnych sieťach, pričom miestne médiá udalosť opísali ako „zvláštny výbuch“.

Pri páde satelitov väčšina z nich zvyčajne zhorí v atmosfére, ale niektoré úlomky môžu dopadnúť na zem. NASA však uviedla, že riziko zranenia v dôsledku pádu satelitu je nízke – približne jedno z 2 467.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *