Na Slovensku potvrdili africký mor ošípaných. Usmrtiť idú tisíce zvierat

prasiatka
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Na farme v obci Dolné Semerovce v okrese Levice potvrdili výskyt afrického moru ošípaných (AMO). Na základe laboratórnych výsledkov zasiahol príslušný úrad okamžite – prijatím ochranných a kontrolných opatrení v postihnutej oblasti, ako aj v jej okolí v rádiuse troch a desiatich kilometrov.

„Pre človeka nákaza nepredstavuje riziko.“ tvrdí ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Hoci africký mor ošípaných neohrozuje ľudské zdravie, ide o mimoriadne vážne vírusové ochorenie pre ošípané. Postihnuté zvieratá často hynú v priebehu niekoľkých dní, čo spôsobuje farmárom obrovské ekonomické straty.

Prísne veterinárne opatrenia v zasiahnutej oblasti

Regionálna veterinárna a potravinová správa Levice určila tzv. zóny s obmedzeným režimom. V týchto pásmach platí zákaz presunu zvierat, mäsa a ďalších produktov z ošípaných.

Farmári sú povinní dodržiavať prísne hygienické štandardy a povinne hlásiť akékoľvek podozrivé úhyny.

Odborníci zároveň upozorňujú, že vírus sa šíri nielen priamym kontaktom medzi ošípanými, ale aj cez kontaminované náradie, dopravné prostriedky, krmivo či kontakt s diviakmi.

„Už dnes začnú s usmrcovaním všetkých vyše 18-tisíc kusov zvierat v chove. Úrady prijali podľa ministerstva pôdohospodárstva opatrenia na zabránenie šírenia, vrátane vytýčenia 3-kilometrového ochranné pásma okolo ohniska a 10-kilometrového pásma dohľadu,“ informuje Denník N

„Dňa 2. mája 2025 Národné referenčné laboratórium vo Zvolene potvrdilo prvé ohnisko afrického moru ošípaných (AMO) u domácich ošípaných na Slovensku v roku 2025. Pozitívna vzorka pochádza od ošípanej na farme v katastri obce Dolné Semerovce, okres Levice, ktorá vykazovala príznaky ochorenia. V chove sa nachádza cca 18 458 výkrmových ošípaných. Nevyhnutá depopulácia sa začína 5. mája 2025,“ informujú o tejto situácii aj Noviny.sk.

Zabíjačku treba nahlásiť!

Domácu zabíjačku ošípaných je potrebné odteraz nahlásiť na RVPS Levice aspoň jeden pracovný deň vopred a zabezpečiť odber vzorky na vyšetrenie. Vzorka musí obsahovať minimálne časť sleziny, obličky a zrazenej krvi o veľkosti vlašského orecha, informujú veterinári. 

Mäso a orgány zo zabitej ošípanej možno použiť na domácu spotrebu až po oznámení negatívneho výsledku vyšetrenia, približuje slovenský spravodajský portál. 


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *