V obci Rakúsy na podhorí Tatier sa začína významná zmena v oblasti vzdelávania, ktorá by mohla pozitívne ovplyvniť životy detí z rómskej komunity. Pre mnohé z týchto detí je rómsky jazyk dominantný a doma často nehovoria po slovensky. To spôsobuje ťažkosti pri nástupe do školy, kde je vyučovacím jazykom slovenčina. Mnohé deti majú problém rozumieť učebným pokynom, čo môže brzdiť ich pokroky. Informujú o tom tvnoviny.sk
Škola v Rakúsoch, kde sa k rómskej národnosti hlási 74 % obyvateľov, preto plánuje spustiť pilotný projekt národnostného vzdelávania. Cieľom projektu je zaviesť výučbu aj v rómskom jazyku, čím sa deťom uľahčí prechod na školské prostredie. Riaditeľka školy, Lucia Brutovská, uviedla pre tvnoviny.sk, že myšlienka vznikla práve kvôli slabším výsledkom detí, ktoré nerozumejú slovenčine.
Učitelia v škole pracujú na prípravách – vrátane zabezpečenia učebníc a materiálov – a niektorí z nich už začali študovať rómsky jazyk, aby mohli lepšie komunikovať s deťmi.
Zástupkyňa riaditeľky, Eva Šefčíková, potvrdila pre tvnoviny.sk, že v obci je slovenský jazyk v rodinách používaný iba minimálne, a to sa prenáša aj na školské prostredie. „Niekedy trvá aj pol roka, kým deti začnú rozumieť základným pokynom v slovenčine,“ povedala Šefčíková.
Tento problém plánuje nový projekt riešiť tým, že v niektorých triedach budú deti mať možnosť učiť sa vybrané predmety v rómskom jazyku. Tieto predmety zahŕňajú výučbu rómskeho jazyka, reálie a tretí predmet, ktorý sa ešte dolaďuje.
Dôležitým aspektom projektu je, že bude fungovať na dobrovoľnej báze – rodičia si budú môcť vybrať, či ich dieťa navštevuje triedu s výučbou v slovenčine alebo v rómskom jazyku. Tento prístup umožní lepšie začlenenie detí do vzdelávacieho procesu a poskytne im potrebnú podporu v raných rokoch ich školského vzdelávania.
V skratke:
Škola v obci Rakúsy plánuje zaviesť pilotný projekt národnostného vzdelávania, ktorý umožní deťom z rómskej komunity učiť sa aj v ich rodnom jazyku. Projekt by mal zlepšiť ich školské výsledky a pomôcť im ľahšie zvládnuť prechod na školské prostredie.