Na Slovensku trpí obrovské množstvo pacientov podvýživou. Čo sa to deje?

hospital g7303114dd 1920

V slovenských nemocniciach má nábeh alebo už trpí podvýživou až 64 percent hospitalizovaných ľudí, vyplýva to z nedávneho nezávislého prieskumu v ôsmich slovenských nemocniciach. Podvýživa u pacientov v nemocniciach môže spôsobiť mnoho ďalších zdravotných komplikácií a zvýšiť pracovné zaťaženie personálu, čím sa liečba stáva aj drahšou, píše RTVS.

Podľa lekárov na Slovensku chýba systém nutričného manažmentu, ktorý by nastavil správnu výživu pacientov. Prezident Slovenskej spoločnosti parenterálnej a enterálnej výživy, Juraj Krivuš, vysvetľuje, že „výživa sa stále u kompetentných nepovažuje za ten absolútny základ, ktorý pacient potrebuje, aby efektívne využíval všetky tie lieky, ktoré dostáva, aby sa mu hojili rany, aby mohol odísť po vlastných“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Postihla vašu úrodu pleseň zemiaková? Postriekajte ich týmto a zachránite ju

Podvýživa sa najviac vyskytuje u starších a onkologických pacientov. Podľa Krivuša, z oddelení ako je onkológia, chirurgia, neurológia, interná klinika a geriatrické oddelenia, má 36 percent pacientov normálny stav výživy, asi 23 percent má podvýživu a viac ako 40 percent pacientov má riziko podvýživy.

Výsledky klinických štúdií ukazujú, že Slovensko je na tom horšie ako iné európske krajiny, kde je v riziku podvýživy v priemere každý štvrtý hospitalizovaný pacient. Na Slovensku je každý druhý pacient v nemocnici v ohrození podvýživy.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Je to tu! Na Slovensko mieria takéto horúčavy. Tu bude peklo

Preto Slovenská spoločnosť parenterálnej a enterálnej výživy vyzýva ministerstvo zdravotníctva, aby do nemocníc zaviedlo funkčný model nutričnej terapie. Podľa prednostu GAE kliniky Nemocnice sv. Cyrila a Metoda, UNB Ladislava Kuželu, je potrebné vyškoliť špecialistov z pohľadu výživy, pohybu a sociálnych pracovníkov, ktorí by stáli menej ako všetky tie peniaze, ktoré sa vkladajú do liečby.

One Reply to “Na Slovensku trpí obrovské množstvo pacientov podvýživou. Čo sa to deje?”

  1. Ukážte článok Hegerovi alebo Matovičovi. Jeden i druhý Vám dokážu okamžite vysvetliť, že sa mýlite. Všetci sa máme fajn a ak tomu neveríte, opäť sa mýlite. Oni predsa vedia najlepšie ako sa máme. Takže skúste a uvidíte …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *