Podľa denníka The Guardian a časopisu Newsweek boli na niekoľkých budovách v Moskve rozmiestnené systémy protivzdušnej obrany schopné ničiť bezpilotné lietadlá a riadené strely. Ich fotografie sa objavili na sociálnych sieťach.
Jeden systém Pancir S1 patriaci ministerstvu obrany je na streche osemposchodovej budovy pri rieke Moskva, uviedol na Twitteri Rob Leen z programu Eurázia na londýnskom Inštitúte pre zahraničnú politiku. Ďalší bol umiestnený na streche výcvikového strediska v štvrti Taganka, vzdialenej len 2,5 km od Kremľa.
Ruské médiá tiež informovali o nasadení ďalších systémov protivzdušnej obrany S-400, ktoré už chránia hlavné mesto.
Moskva je chránená pred útokmi systémami S-400, ktoré sú účinné proti balistickým strelám a lietadlám, ale nedokážu zasiahnuť malé ciele letiace nízko. Systém protivzdušnej obrany krátkeho dosahu Pancir S1 je schopný ničiť lietadlá, vrtuľníky a riadené strely, ako aj vojenské alebo komerčné drony. Oba systémy sa často používajú v kombinácii, pričom druhý systém chráni pred nízko letiacimi menšími objektmi a ničí tie rakety, ktoré S-400 nezostrelil.
Russia has placed Panstir-S1 air defense systems on top of an administrative building in Moscow (55.74542, 37.65135) and the Russian MoD’s National Defense Management Center (NTsUO) on the Frunzenskaya Embankment. https://t.co/WlAM7QZlej pic.twitter.com/UG4yFv6tvX
— Rob Lee (@RALee85) January 19, 2023
Systémy boli v meste rozmiestnené pred stretnutím západných ministrov obrany v nemeckom Ramsteine, kde sa má rozhodnúť o ďalšej pomoci Ukrajine. Pravdepodobne mu budú prisľúbené ťažké zbrane vrátane tankov. O poskytnutí rakiet, ktoré by mohli zasiahnuť hlbšie do ruského tyla, sa však nikdy neuvažovalo a Západ ich odmietol.
Moscow is preparing, for what? A "Pantsir-S1" placed on top of a building.. pic.twitter.com/DKvaJBn6tY
— NOËL 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) January 19, 2023
Ukrajincom sa však niekoľkokrát podarilo vyslať drony nad ruské letiská vzdialené niekoľko sto kilometrov od frontu, ako napríklad Engels alebo Baltimore pri Voroneži či základňa Saratov. Moskva by tak mohla byť v ich dosahu.
Hoci Rusi tvrdili, že drony vždy zostrelili, urobili tak len v blízkosti základní, takže pristáli v ich areáloch, kde spôsobili škody aj strategickým bombardérom Tu-22M3. To naznačuje, že ich nedokázali odhaliť skôr a na ich zničenie museli použiť systémy protivzdušnej obrany krátkeho dosahu.