Manželky ruských vojakov povzbudzujú svojich mužov, aby znásilňovali ukrajinské ženy, tvrdí Zelenská

skynews olena zelenska davos 6026725

Prvá dáma Ukrajiny obvinila ruské sily z používania znásilnenia ako vojnovej zbrane v jej krajine a vyzvala na „globálnu reakciu“.

Olena Zelenská tiež vyhlásila, že manželky ruských vojakov ich povzbudzovali k znásilňovaniu ukrajinských žien.

Štyridsaťštyriročná Zelenská vystúpila v Londýne na medzinárodnej konferencii zameranej na riešenie sexuálneho násilia počas konfliktov.

Pani Zelenska, ktorá je manželkou 44-ročného prezidenta Volodymyra Zelenského, hovorila o sexuálnom násilí, ktoré „systematicky a otvorene“ páchajú útočníci, keďže vojna v jej krajine sa vlečie od februára, keď sa začala ruská ofenzíva.

„Sexuálne násilie je najkrutejší, najzvieracejší spôsob, ako dokázať nad niekým panstvo. A pre obete tohto druhu násilia je ťažké svedčiť v čase vojny, pretože nikto sa necíti bezpečne,“ povedala.

„Je to ďalší nástroj, ktorý (ruské sily) používajú ako svoju zbraň. Je to ďalšia zbraň v ich arzenáli v tejto vojne a konflikte. Preto to používajú systematicky a otvorene.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V Nemecku vykopali poklad Slovanov. Je neuveriteľné, aké veci tam našli

Pani Zelenská uviedla, že je „nesmierne dôležité uznať to ako vojnový zločin a brať všetkých páchateľov na zodpovednosť“.

„Ruskí vojaci hovoria svojim príbuzným o znásilneniach

„Z telefonických rozhovorov, ktoré sa nám podarilo zachytiť, vidíme, že ruskí vojaci o tom hovoria veľmi otvorene: hovoria o tom telefonicky so svojimi príbuznými.

„V skutočnosti manželky ruských vojakov to podporujú, hovoria: ‚Choďte, znásilňujte tie ukrajinské ženy, len sa mi s tým nezdieľajte, len mi o tom nehovorte‘.

„To je dôvod, prečo na to musí byť globálna reakcia.“

Minulý týždeň medzinárodný trestný právnik, ktorý pomáha Kyjevu pri vyšetrovaní vojnových zločinov, vyhlásil, že existujú dôkazy o tom, že ruskí velitelia vedeli o sexuálnom násilí zo strany vojenského personálu na Ukrajine „a v niektorých prípadoch ho (k nemu) povzbudzovali alebo ho dokonca nariadili“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prudko stúpa dovoz ruského obilia do EÚ napriek sankciám

Wayne Jordash povedal, že v oblastiach okolo hlavného mesta niektoré prípady sexuálneho násilia zahŕňali takú úroveň organizácie ruských ozbrojených síl, ktorá „svedčí o plánovaní na systematickejšej úrovni“.

Konkrétne osoby, ktoré sú predmetom kontroly, neidentifikoval.

V správe podporovanej OSN, ktorá bola zverejnená minulý mesiac, sa uvádza, že obete údajných útokov mali od štyroch do viac ako 80 rokov a v niektorých prípadoch boli svedkami znásilnenia rodinní príslušníci.

Ruský vojak v marci opakovane sexuálne zneužíval dievča a vyhrážal sa zabitím rodinným príslušníkom v severoukrajinskej Černihivskej oblasti, uvádza sa v rozhodnutí Černihivského okresného súdu.

Súd tento mesiac uznal 31-ročného Ruslana Kulijeva a ďalšieho ruského vojaka pod jeho velením vinnými z vojnových zločinov v neprítomnosti za napadnutie miestnych obyvateľov, dodáva sa v rozsudku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *