Šokujúci rozhovor poľského generála: Už je neskoro poraziť Rusov, sankcie sú neúčinné…

Putin AP 18354412373547 2500 1200x710 1

„Teraz môže byť Rusko utlmené len politicky a ekonomicky. Putinova politická a hospodárska slučka sa musí utiahnuť. Ak sa tak nestane, Ukrajina nemá šancu vojensky vyhrať túto vojnu. Je jasné, že sankcie sú neúčinné, pretože Rusko obnovuje svoju armádu. Ako ďalej? Stavíme na to, že všetci Ukrajinci by mali v tejto vojne zomrieť? Mám dojem, že Západ chce neustále vyzbrojovať Ukrajinu metódou kvapkania. To umožňuje Ukrajincom bojovať, ale nie vyhrať. Opakujem – všetci Ukrajinci majú zomrieť na bojisku? Západ namiesto pomoci diskutuje,“ – Generál Waldemar Skrzypczak, bývalý veliteľ pozemných síl, v rozhovore pre portál wPolityce.pl.

wPolityce.pl: Rusi bohužiaľ po dlhom boji dobyli Soledar. Aká je však všeobecná situácia na fronte?

Generál Waldemar Skrzypczak: Rusi vrhli všetky svoje sily smerom na Soledar-Bakhmut. Tieto mestá považujú za brány do Donbasu. Putin po porážkach v lete a na jeseň minulého roka prehodnotil svoje strategické ciele. Jeho strategickým cieľom je teraz obsadiť východnú časť Ukrajiny. Putin je presvedčený, že ak obsadí Donbas, Ukrajina sa nebude môcť ekonomicky rozvíjať, ale bude poľnohospodárskou krajinou. Bohužiaľ, Rusko svoj cieľ dosiahne, pretože si teraz buduje výhodu. Kľúčom k jej úspechu bude to, čo robí teraz – odklonila sa od „špeciálnej operácie“, ale pripravuje sa na plnohodnotnú vojnu, v ktorej má byť ruským tromfom niekoľkonásobná prevaha nad ukrajinskou armádou. Rusi to dosiahnu a bohužiaľ nie je o čom diskutovať. Rusi budú viesť operáciu zo severu….

V predchádzajúcom rozhovore so mnou ste spomenuli, že tento úder sa uskutoční koncom januára a začiatkom februára, čo závisí aj od poveternostných podmienok a rekonštrukčných schopností ruskej armády.

Stane sa to, je to len otázka času. Niektorí hovoria, že Rusi zaútočia z bieloruského územia. Prečo by to však robili? Nevidím pre to žiadne vojenské opodstatnenie. Podľa niektorých preto, aby odrezali logistický koridor Ukrajincov z Poľska. Podľa môjho názoru to nemá zmysel, pretože Ukrajinci môžu mať rovnaký koridor cez Rumunsko, cez Slovensko, cez Maďarsko. Preto ak niekto tvrdí, že Rusi udrú z Bieloruska práve z takéhoto dôvodu, má pravdepodobne problémy so zemepisom. Prečo Rusi potrebujú celú Ukrajinu? Putin chce zopakovať Afganistan, aby Ukrajinci utopili ruské okupačné jednotky v krvi? Viete, koľko vojakov je potrebných na okupáciu Ukrajiny? Najmenej milión alebo viac. Ukrajinci by Rusom spôsobili horší osud ako mudžáhidi v Afganistane, takže si myslím, že v Kremli už nie sú takí idioti, ktorí by chceli okupovať celú Ukrajinu s ukrajinským ľudom, ktorý nenávidia. Zaujímalo by ma teda, či sa niektorí odborníci zobudili. Viete si predstaviť okupáciu Ukrajiny Rusmi?

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Je známe, že by to Rusov stálo veľa peňazí a znamenalo by to obrovské ľudské straty.

Ukrajinský odboj by bol taký, aký tu ešte nebol, pretože by mu pomohli všetci, vrátane Poľska. Putinovi preto záleží na východnej Ukrajine, aj preto, že sa už značne vyľudnila. Niektorí z nich z vojnovej zóny utiekli, zatiaľ čo tí, ktorí tam zostali, majú dojem, že im je jedno, či tam vládnu Ukrajinci alebo Rusi. Veď tí Ukrajinci, ktorí odtiaľ mohli utiecť, to už urobili a zvyšok Rusi spacifikovali, niektorých z nich zavraždili. Gerasimov prevzal velenie nad ruskými jednotkami, takže už nešlo o „špeciálnu operáciu“, ale o plnohodnotnú vojnu. Do nadchádzajúcej operácie bude zapojený celý vojenský potenciál Ruska na tomto fronte. Západ nemôže Ukrajine pomôcť natoľko, aby vybudovala vojenský potenciál, ktorý by prekonal ruský.

Západ už nemôže vyzbrojiť Ukrajinu tak, aby sa mu napriek tomu podarilo zastaviť nadchádzajúcu ruskú ofenzívu? Prvé oznámenia o dodávkach západnej ťažkej techniky na Ukrajinu sú už tu – tanky Challenger 2, Leopardy….

Nenamýšľajme si, že 100 tankov zmení osud vojny. Boli tu šance vyhrať vojnu, ale príležitosť bola v lete premárnená. Povedal som v auguste: „Porazte Rusov, pretože druhú šancu už nedostanete. Už nebudú slabší, ako sú“. Ukázalo sa, že na juhu, na severe sa uskutočnili ofenzívy, ale nedošlo k rozhodujúcemu úderu, ktorý by rozbil ruskú armádu, a teraz to má následky. Rusi obnovujú svoj potenciál. Neviem, čo urobí Západ, ale ani 100 tankov nezmení situáciu, keď Rusi získavajú niekoľkonásobnú prevahu nad ukrajinskou armádou. Ukrajinci sa nechystajú rozbiť Rusov stovkou leopardov.

Dovoľte mi položiť vám priamu otázku – môže Západ ešte zmeniť túto pre Ukrajinu nepriaznivú situáciu, ktorú ste načrtli, radikálnym zvýšením množstva a kvality dodávok vojenského materiálu?

Nie, z vojenského hľadiska je na to už neskoro. Teraz môže byť Rusko len politicky a ekonomicky utlmené. Putinova politická a hospodárska slučka sa musí utiahnuť. Ak sa tak nestane, Ukrajina nemá šancu vojnu vyhrať. Je jasné, že sankcie sú neúčinné, pretože Rusko obnovuje svoju armádu. Ako ďalej? Stavíme na to, že všetci Ukrajinci by mali v tejto vojne zomrieť? Mám dojem, že Západ chce Ukrajinu neustále vyzbrojovať metódou kvapkania. To umožňuje Ukrajincom bojovať, ale nie vyhrať. Opakujem – všetci Ukrajinci majú zomrieť na bojisku? Západ namiesto pomoci diskutuje. Koľko času sa premrhalo napríklad na diskusie o Patriotoch pre Ukrajinu?

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vedci potvrdili znepokojivé vedľajšie účinky vakcíny proti Covidu. Je to vážne!

Práve tu poľská vláda od začiatku podporovala myšlienku poskytnúť Ukrajine batérie Patriot.

Nech sa každý stará sám o seba, najhoršie, čo sa môže stať, je, že z tejto vojny vytĺka politický kapitál. Ukrajinci umierajú a ich vojaci nemajú na to, aby túto vojnu vyhrali. Rusi dostali šancu a čas. Neviem, čo teraz môžu Ukrajinci urobiť, aby prelomili ruskú prevahu. Z vojenského hľadiska takáto možnosť neexistuje.

Keď Rusko vo februári 2022 vtrhlo na Ukrajinu, tiež málokto veril, že sa im podarí Rusko zastaviť, a predsa sa im to podarilo, aj vďaka katastrofálnemu veleniu Rusov.

Rusi sa už od Ukrajincov naučili, ako bojovať. Nie som porazenec, len ľutujem, že sa premrhal čas, keď sa mohlo Ukrajine pomôcť a menej diskutovať. Ak niekto chce veriť v zázraky, potom verme, že Ukrajina vojensky vyhrá túto vojnu. Podľa môjho názoru však pri výhode, ktorú Rusi vytvárajú, aj keby denne zabili 500 Rusov, nie je to pre nich nič.

Ako som však pochopil, podľa vás by mal Západ stále vojensky podporovať Ukrajinu?

Áno, je potrebné dodávať Ukrajincom zbrane, ale nie kvapkovou metódou. Aj táto pomoc by už mala mať úplne iný charakter. Spolu s NATO by sme mali začať cvičiť nové formácie ukrajinskej armády – v Poľsku, Nemecku, Francúzsku. Mali by sme vycvičiť tých ukrajinských občanov, ktorí sú tu – zmobilizovať, vycvičiť, vymenovať a poslať na front, pretože pre Ukrajinu je to čoraz ťažšie.

Pochopil som vás správne – myslíte si, že v Poľsku by mali byť tí Ukrajinci, ktorí teraz žijú v našej krajine, mobilizovaní a vyškolení?

A prečo nie? Vo Francúzsku sme v rokoch 1939 a 1940 vytvorili armádu z emigrantov a tých, ktorí utiekli z Poľska po septembrovej porážke, s 80 000 vojakmi. A prečo takéto ukrajinské jednotky nepostaviť v Poľsku a neposlať ich na front? Je to len otázka medzivládnych dohôd a dá sa to urobiť, netreba čakať.

Pokiaľ ide o ukrajinských občanov, ktorí sa zdržiavajú v krajinách NATO vrátane Poľska, tí z nich, ktorí chceli bojovať na fronte, sú už na Ukrajine.

A teraz sa ich budeme pýtať, či chcú byť vojakmi alebo nie? Treba ich zmobilizovať, odviesť do armády a to je všetko. Prepáčte mi, že to hovorím, ale ako vojaka ma mrzí, že Ukrajina premrháva svoju príležitosť s našou účasťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *