Slovensko a deväť krajín sa od dnes ešte viac zapája do vojny na Ukrajine: Poskytnú sa ťažké bojové stroje!

zelensky

Vo štvrtok sa skupina deviatich krajín, vrátane Británie, Poľska, Slovenska a Holandska, stretla na vojenskej základni v meste Tapa v Estónsku, aby sa dohodli na poskytnutí Ukrajine „bezprecedentnej série darov“ vrátane ťažkých tankov a ďalšej vojenskej techniky.

Táto iniciatíva bola zahájená britským ministrom obrany Benom Wallaceom a estónskym kolegom Hanno Pevkurom a na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia viacerých krajín, ktoré sú spojencami Ukrajiny.

Na záver stretnutia bolo vydané spoločné vyhlásenie, v ktorom sa krajiny zaviazali kolektívne pokračovať v poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine, vrátane ťažkých tankov, ťažkého delostrelectva, protivzdušnej obrany, munície a bojových vozidiel pechoty. Toto vyhlásenie bolo podpísané ministrami obrany z Británie, Estónska, Poľska, Lotyšska a Litvy, a tiež zástupcami Česka, Dánska, Holandska a Slovenska.

Slovensko už podľa vyhlásenia venovalo ťažkú vojenskú techniku Ukrajine, avšak bude ďalej viesť intenzívne diskusie so svojimi spojencami o možnostiach uvoľnenia ďalšej výzbroje, ktorú by bolo možné Ukrajine poskytnúť.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Našli ste toto na zemiakoch? Dajte si veľký pozor a nejedzte ich

Diskusie sa zameriavajú na ťažké tanky, bojové vozidlá pechoty, protivzdušné systémy, a tiež na zvýšenie výroby húfnic, odmínovacieho vybavenia a munície. Konkrétne podrobnosti budú vypracované v priebehu času a budú závisieť od priebežných rokovaní medzi spojencami a partnermi. Slovensko tiež plánuje rozšíriť výcvik ukrajinských vojakov, ako požaduje Ukrajina.

NATO: Rusko zostane hrozbou, aj keď vojnu prehrá

Rusko bude naďalej predstavovať hrozbu pre Severoatlantickú alianciu, aj keď budú jeho sily na Ukrajine porazené. Podľa agentúry Reuters to vo štvrtok povedal predseda vojenského výboru NATO, holandský admirál Rob Bauer.

„Bez ohľadu na výsledok vojny budú mať Rusi pravdepodobne podobné ambície. Hrozba teda nezmizne,“ povedal Bauer novinárom v bruselskom sídle aliancie. Hoci ruské sily, vybavenie a munícia boli vojnou vyčerpané, krajiny NATO očakávajú, že Moskva sa pokúsi obnoviť a dokonca posilniť svoje vojenské kapacity, dodal admirál.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takto vyčistíte spálenú rúru za pár minút bez drhnutia. Ľahšie to nemôže byť

Jourová: Nové rádio by mohlo Rusom poskytovať objektívne informácie

Nová rozhlasová stanica by mohla šíriť objektívne a pravdivé informácie do Ruska z blízkej krajiny EÚ. Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová, ktorá sa v súčasnosti snaží zorganizovať vytvorenie rozhlasovej stanice, povedala novinárom. Podľa nej by EÚ mala urobiť viac pre úspešné riešenie dezinformácií a propagandy šírenej z Moskvy v rámci ruskej agresie na Ukrajine.

„Myslím si, že sme v informačnej vojne veľmi defenzívni a mali by sme sa snažiť dostať informácie k Rusom,“ povedala dnes Jourová novinárom v Bruseli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *