Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, akú úlohu zohrávajú kefy na pohyblivých schodoch? Väčšina predpokladá, že sa používajú na čistenie obuvi. Aj keď to dáva určitý zmysel, ich skutočné použitie je úplne iné. Hoci ľudská kreativita nepozná hraníc, len málokto dokáže odhadnúť skutočné využitie tejto časti schodiska.
Zaujíma vás, prečo by sa topánky nemali čistiť kefami na pohyblivých schodoch? Odpoveď je jednoduchá – na kefách sa nachádza značné množstvo prachu a nečistôt všetkého druhu. Okrem toho sú štetiny týchto kief dostatočne tvrdé na to, aby poškodili koženú obuv. Možno si myslíte, že týmito kefami si osviežite obuv, ale v skutočnosti riskujete jej poškodenie. Kefy pri pohyblivých schodoch majú úplne iný účel.
Kefy na pohyblivých schodoch. Aký je ich pôvodný účel?
Ako sa ukázalo, konštruktéri eskalátorov inštalovali kefy z jedného konkrétneho dôvodu. Určite nemali na mysli čistenie špinavej obuvi. Hoci si mnohí ľudia spájajú kefy s údržbou obuvi, v tomto prípade majú úplne inú funkciu – majú nám zabezpečiť bezpečnosť. Prekvapuje vás to? Kefy pri schodoch nie sú dekoráciou. Majú praktickú funkciu a pravdepodobne už zachránili nejednu sukňu, hoci o tom asi málokto vie.
Kefy po stranách pohyblivých schodov sú jednoduchým, ale veľmi účinným bezpečnostným prvkom. Chránia oblečenie ľudí, ktorí sa po nich pohybujú, aby materiály nespadli do medzery medzi samotnými schodmi a stenami, ktoré ich obklopujú. Látka by sa tam mohla ľahko zachytiť, čo by určite spôsobilo roztrhnutie odevu a pre cestujúceho by to mohlo skončiť vážnym pádom.
Kefy v blízkosti pohyblivých schodov sú zárukou bezpečnosti
Nech je to akokoľvek, kefy pri schodoch chránia aj samotné schody. Porucha spôsobená zachytením odevu o mechanizmus schodiska by ho mohla poškodiť. Podobne je to aj v prípade rôznych odpadkov, ktoré sa kotúľajú po schodoch. Napriek prítomnosti kefiek na pohyblivých schodoch sa aj tak niekedy stane, že niečo spadne do medzery medzi stenou a schodmi. Aj napriek tomu má už väčšina pohyblivých schodov bezpečnostné prvky, ktoré ich v prípade takejto poruchy okamžite odstavia. Zastavenie schodiska samo o sebe stlačený materiál z takejto pasce neuvoľní. Musíte počkať na pomoc odborníkov alebo jednoducho odtrhnúť kus odevu.
Kto vynašiel pohyblivé schody? Sú staršie, ako si myslíte
Nápad zaviesť takéto riešenie sa objavil už pred 200 rokmi. V roku 1859 si Nathan Ames ako prvý dal patentovať tzv. otočné schody. Ich mechanizmus fungoval veľmi podobne ako dnešné pohyblivé schody, ale myšlienka sa nikdy nedostala do praxe – existovala len na papieri. Za právoplatného vynálezcu sa preto považuje Jesse Reno, ktorý s podobným nápadom prišiel o niekoľko desaťročí neskôr. Dňa 15. marca 1892 si dal patentovať niečo, čo nazval „nekonečný dopravník“. Tento vynález sa líšil od eskalátorov, ktoré poznáme, pretože namiesto po schodoch sa stúpalo po páse vedenom pod uhlom 25 stupňov.
Prvé pohyblivé schody boli nainštalované v roku 1896 na Coney Islande v New Yorku. Toto riešenie sa ukázalo ako také úspešné, že sa začali vyrábať aj na iných miestach (v tom čase najmä vo veľkých mestách USA). V roku 1921 spoločnosť Otis prvýkrát predstavila eskalátor, aký poznáme a používame dnes. V Poľsku boli prvýkrát použité 22. júla 1949 vo Varšave na jednej z pasáží takzvanej trasy W-Z. Eskalátor sa stal hitom a používa sa dodnes a mnohí si bez neho nevedia predstaviť život.