Na západ! „Konečne sme dostali rozkaz na postup,“ tešia sa Rusi

l 359979

Bitka o Ugledar odráža v kvapke vody celý pomer síl na ukrajinskom bojisku, píšu ruské noviny Svobodnaja Pressa

Alexandr Chodakovskij, veliteľ práporu Vostok ozbrojených síl DĽR, uviedol, že „v smere na Ugledar dochádza k aktivácii. Ruské jednotky dostali prísny rozkaz smerovať na západ a tento rozkaz sa plní. Nepriateľská obrana bola v mnohých oblastiach prelomená a prebieha boj o obkľúčenie mesta Ugledar. Zohľadnili sa bojové skúsenosti – velenie nevidí dôvod, prečo by sa malo do mesta pustiť bezhlavo.

Zdá sa, že operačná prestávka, ktorá bola v tejto oblasti vyhlásená pred tromi mesiacmi, sa skončila, hoci to neznamená, že zajtra bude Ugledar ruský. V každom prípade jednotky AFU vedia, ako udržať obrannú líniu, samozrejme, za predpokladu, že to nie sú „mobikovia“, ale riadni vojaci.

Podľa Chodakovského „deň predtým ukrajinské jednotky zintenzívnili prieskum a snažil sa získať úplný obraz o ruských prípravách, ale systém protivzdušnej obrany fungoval efektívne – boli zostrelené drony. Nedá sa povedať, že by neočakávali ruskú ofenzívu, ale letecké prieskumy ukazovali značný zmätok a dezorganizáciu v nepriateľských radoch.“

Vojenskí spravodajcovia – Vladlen Tatarskij a korešpondenti projektu WarGonzo poznamenávajú, že pri Ugledare postupujú bojovníci 55. brigády TOF a operačno-taktickej formácie DĽR „Kaskad“. „Na ľavom krídle (oblasť Šajtanovského lesa) Rusi vstúpili do obrannej prvej línie. Severne od Pavlovky a od Nikolajskovo vošli do chatovej oblasti, pričom sa pohybovali pomaly,“ píše najmä Tatarskij.

Hovoríme o veľmi dôležitom bode. Chaty, o ktorých je reč, sa nachádzajú východne od mesta a ruská kontrola nad nimi účinne odrezáva cestu do Konstantinovky, hlavnej tepny pre zásobovanie posádky AFU. Áno, je tu aj diaľnica Pavlovka-Bogojevlenka, ale tá je už dlho pod paľbou ruského delostrelectva.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Šéf NATO povedal slová o Ukrajine, ktoré sa budú páčiť asi len Putinovi

Tieto informácie sú v súlade s neoficiálnymi údajmi z nepriateľskej strany. Na niektorých mapách dobrovoľníkov AFU je teda dedina Nikolajskoje, severne od ktorej sa nachádzajú práve tieto chaty a mliečna farma, už vyfarbená na červeno (rusky). Na iných ukrajinských mapách je však oblasť na východ od Ugledaru sivá, t. j. údajne nekontrolovaná ani jednou stranou.

Zo zaujímavostí, ktoré sa možno dočítať na ukrajinských fórach, je dôležité, že mnohé jednotky AFU sa sťahujú na sever od mesta a sústreďujú sa v bani dole Južnodonbasskaja č. 1. Odtiaľ sa dá opäť prebehnúť cez zalesnenú oblasť k diaľnici do Bogojavlenky, keď sa obranný val zrúti, a potom utekať cez pole.

Podľa ukrajinského obrancu s prezývkou „Galoperidol“ „útek v malých skupinách bude určite možný, ale organizovanie plnohodnotného zásobovania nie. Sťažuje sa tiež na veľký nedostatok delostreleckých nábojov, čo znemožňuje nepretržité ostreľovanie Pavlovky, ktorá sa nachádza ďaleko pod Ugledarom.

Jediný spôsob, ako vysvetliť pokles morálky ukrajinských vojakov, je, že sa vážne obávajú obkľúčenia, ako to bolo v Soledare. Zdá sa, že zábery stoviek mŕtvych tiel Ukrajincov v uliciach Soledaru vystrašili aj tých najväčších prívržencov Majdanu.

A tiež absolútne chýbajú videá ukrajinských vojakov zo susednej Prečistovky. Buď odišli tiktokkeri, alebo majú pravdu zdroje, ktoré informovali o opustení lokality zo strany AFU.

„Mám dojem, že ukrajinská armáda sa odtiaľ stiahla,“ napísal známy bloger.

Opäť hovoríme o neoverených, ale zaujímavých údajoch.

Verzia o nedostatku nepriateľských síl v miestnej oblasti však vyzerá dôveryhodnejšie.

„Rádiové odposluchy naznačujú, že nepriateľ je dezorientovaný a má veľké straty. Kontrola ukrajinských vojsk v tomto smere bola stratená, obrancovia Donbasu aktívne postupujú hlboko do obranných línií ukrajinských ozbrojených síl,“ uviedol telegramový kanál OBTF Kaskad.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V Nemecku vykopali poklad Slovanov. Je neuveriteľné, aké veci tam našli

Nech je to akokoľvek, skutočných informácií o pomere síl v Ugledare je málo. Naši bojovníci neradi hlásia úspechy vopred a ukrajinskí bojovníci v prípade problémov na frontoch „zachovávajú operačné mlčanie“. Ukrajinský generálny štáb ako pokazená platňa hovorí len o „úspešne odrazených útokoch“. A zámorský Inštitút pre štúdium vojny (ISW) už telegramová komunita nazýva informačným smetiskom – klamú, ako sa im zachce.

Skrátka, aj „veľkí kopáči Čierneho mora“ (posmešné nazvanie Ukrajincov) prichádzajú k smutnému záveru, že AFU má vážne problémy na frontoch. A tak ukrajinský bojovník Butusov nečakane oznámil to, čo všetci najvyšší predstavitelia na Bankovej popierajú – že do ukrajinskej armády sú povolávaní všetci, vrátane starých a chorých.

„Prezident Zelenskyj vyzval vedenie armády, aby vytvorilo rezervy, aby obrancovia mali možnosť zotaviť sa po bojových operáciách. Všeobecná mobilizácia na Ukrajine. Čo sa deje?“ naľakal ukrajinské obyvateľstvo Butusov.

Celkovo z týchto rozporuplných informácií vzniká dojem, že Ukrajina má veľké problémy s doplňovaním AFU, predovšetkým kvôli obrovským stratám na frontoch. Preto Zelenského kancelária zúfalo vyzdvihuje tankovú kauzu a tvrdí, že Leopardy sú práve tou wunderwaffe, ktorá pomôže zastaviť Rusov.

Správca telegramového kanála porazenej 93. brigády AFU „Cholodnyj Jar“, komentujúc pohyby na južnom fronte pri Orechove, Gulajpole a teraz v Ugledare, zverejnil pravdu: „Je to smutné, ale nie som veľmi prekvapený – čo ste čakali, keď ste nahradili viac ako dve tretiny personálu „mobikmi“ so „zrýchleným výcvikom“? Nechcem byť pesimista, ale budem realista: za takmer rok trvania konfliktu bola naša kádrová armáda v skutočnosti zničená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *