Nemecká ministerka zahraničných vecí: Vedieme vojnu proti Rusku

Untitled 2 10

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyzvala na jednotu západných spojencov v rámci diskusie o dodávkach nemeckých tankov na Ukrajinu.

„Vedieme vojnu proti Rusku, nie proti sebe navzájom,“ povedal Baerbock v utorok na Parlamentnom zhromaždení Rady Európy v Štrasburgu.

Priznala, že Nemecko by malo urobiť viac: „Áno, musíme urobiť viac na obranu Ukrajiny. Áno, musíme urobiť viac aj v oblasti tankov.“ Zdôraznila však, že jednota medzi spojencami je stále „najdôležitejšou súčasťou“ podpory Ukrajiny proti Rusku.

Varovala pred ukazovaním prstom počas prebiehajúceho sporu o to, či Nemecko povolí alebo nepovolí dodávku tankov Leopard 2, ktoré sú podľa Kyjeva nevyhnutné na znovuzískanie územia dobytého Ruskom. Podľa Baerbocka tento boj znamená, že ruský vodca Vladimir Putin vyhráva.

Ukrajinské úrady varujú pred masívnymi útokmi

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Úrady varujú obyvateľov pred pravdepodobným útokom z lietadiel a lodí. Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak uviedol, že obrancovia už zostrelili prvé rakety. V noci na dnes Rusi podľa Ukrajincov vyslali do svojej krajiny aj 24 bezpilotných lietadiel Šach-136. Údaje o tom, či a koľko ich bolo zostrelených, nie sú úplné, uviedla agentúra Reuters.

Ukrajinský veľvyslanec v Estónsku uviedol, že na celej Ukrajine bola vyhlásená protilietadlová pohotovosť.

Výbuch na západnej Ukrajine, v Kyjeve aktivovaná protivzdušná obrana

Podľa ukrajinských novinárov ruské rakety zasiahli mesto Vinnycia v západnej časti krajiny. Ukrajinská verejnoprávna televízia Suspilne informovala, že v meste bola aktivovaná protivzdušná obrana. Spustila sa aj v hlavnom meste Ukrajiny

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vedci potvrdili znepokojivé vedľajšie účinky vakcíny proti Covidu. Je to vážne!

Úrady vyzývajú občanov, aby zostali v útulkoch

Starosta Ľvova vyzýva občanov, aby nepodceňovali riziko útoku a zostali v krytoch.

„V susednom regióne sú hlásené rakety. Pohybujú sa naším smerom. Zostaňte v útulkoch. Nič nenatáčajte ani nezverejňujte na internete. Ak uvidíte podozrivé lietadlo, nahláste to jednotkám protivzdušnej obrany prostredníctvom telegramu ‚Niečo letí‘.“

Spoločnosť z preventívnych dôvodov prerušila dodávky elektrickej energie

Ukrajinská súkromná energetická spoločnosť DTEK oznámila preventívne prerušenie dodávok elektrickej energie v Kyjeve a troch regiónoch v dôsledku ruských raketových útokov.

„Ide o preventívny krok, ktorý má zabrániť poškodeniu energetickej infraštruktúry v prípade, že nepriateľské rakety zasiahnu ciele,“ napísala spoločnosť na Telegrame.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *