Najkrajšiu ženu v Portugalsku vyhral biologický muž. Toto odkazuje svetu

miss portugalsko

Miss Portugalska sa prvýkrát v histórii národnej súťaže krásy stala transrodová žena. Marina Macheteová, biologický muž, bola korunovaná vo štvrtok počas slávnostného ceremoniálu v juhovýchodnom meste Borba.

Machete má 28 rokov a päť rokov pracovala ako letuška. Predtým vyhrala súťaž Miss Palmela.

„Som hrdá na to, že som prvá trans žena, ktorá sa uchádza o titul Miss Universe Portugalsko!“ Machete napísala na Instagrame pred finále.

„Dlhé roky som nemala nárok súťažiť a teraz je pre mňa takou cťou byť súčasťou tejto neuveriteľnej skupiny kandidátok!“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Nie všetci v Portugalsku mali z víťazstva Machete radosť. „Keď som si prečítal túto správu, spočiatku som si myslel, že ide o vtip,“ napísal na Facebooku Rui Paulo Sousa, člen portugalského parlamentu. „Je to nepochybne smutný deň pre tie mladé ženy, ktoré snívali o [víťazstve] v súťaži ženskej krásy.“

Machete bude budúci mesiac reprezentovať Portugalsko na súťaži Miss Universe v Salvadore. Na súťaži sa zúčastní aj ďalšia transrodová žena, Miss Holandska Rikkie Kolleová.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Biologickí muži súťažiaci v súťažiach krásy, ktoré sú tradične vyhradené ženám, zostávajú vo viacerých krajinách horúcou témou. V júli organizátori súťaže Miss Taliansko vyhlásili, že zakážu účasť transrodových osôb. „Od svojho založenia moja súťaž vo svojich pravidlách stanovuje, že [súťažiaci] musia byť od narodenia ženou,“ povedala v rozhlasovom rozhovore oficiálna patrónka súťaže Patrizia Mirigliani, ktorú citovala CNN.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *