Kvasnice, známe najmä z kuchyne ako základ pri príprave pečiva, si nachádzajú svoje pevné miesto aj v starostlivosti o záhradu. Málokto tuší, že tieto jednobunkové huby môžu pôsobiť ako účinné prírodné hnojivo, ktoré zlepšuje vitalitu rastlín, podporuje ich rast a dokonca ich chráni pred rôznymi chorobami.
Droždie ako výživa pre rastliny: Prečo funguje?
Kvasnice sú bohaté na vitamíny skupiny B, minerály ako fosfor, dusík, draslík, horčík, železo, zinok či selén a obsahujú aj cenné aminokyseliny a bielkoviny. Táto kombinácia živín prispieva k rýchlejšiemu vývoju rastlín, posilňuje koreňový systém a zvyšuje schopnosť rastlín kvitnúť a prinášať úrodu.
Dôležitou výhodou kvasníc je ich schopnosť potláčať škodlivé mikroorganizmy v pôde. Ako prirodzené huby vytvárajú prostredie, ktoré nie je priaznivé pre množenie patogénov spôsobujúcich plesne či múčnatku. Takto napomáhajú k prirodzenej ochrane rastlín bez potreby chemických zásahov.
Kedy použiť droždie pri pestovaní uhoriek?
Najmä pri uhorkách, ktoré patria medzi rastliny s vysokou potrebou živín, môže byť kvasnicový roztok kľúčom k úspechu. Ak si všimnete, že vaše sadenice stagnujú, a nie je to spôsobené chladnými nocami alebo nedostatočnou zálievkou, pravdepodobne im chýbajú živiny.
Uhorky vyžadujú bohatý prísun látok, aby zvládli rýchly rast a tvorbu plodov. Práve tu prichádza na rad domáce hnojivo z droždia, ktoré môžete jednoducho pripraviť sami.
Recept na domáce hnojivo z droždia a cukru
Na výrobu kvasnicového hnojiva budete potrebovať:
- 1 liter teplej vody
- 1 polievkovú lyžicu sušeného droždia (alebo balíček čerstvého droždia)
- 1 polievkovú lyžicu cukru (pri čerstvom droždí použite 2 lyžice)
Zmiešajte všetky ingrediencie a nechajte zmes odstáť na teplom, tienistom mieste približne 2 hodiny. Po tomto čase koncentrát zrieďte:
- Pri sušenom droždí v 5 litroch vody
- Pri čerstvom droždí v 10 litroch vody
Tento roztok bude slúžiť ako výživa pre vaše rastliny.
Ako aplikovať kvasnicové hnojivo?
Pred samotným hnojením odporúčame uhorky dobre zaliať, aby sa hnojivo dostalo ku koreňom v dostatočne vlhkej pôde. Zmiešajte jeden liter pripraveného koncentrátu s desiatimi litrami teplej vody. Na každú rastlinu použite približne jeden liter roztoku.
Tento prírodný výživový doplnok môžete využiť aj pri iných druhoch zeleniny, ako sú paradajky, papriky či baklažány. Rastliny sa vám odvďačia lepším rastom, zdravším vzhľadom a vyššou úrodou.