Naklíčený cesnak nevyhadzujte. Jeho vlastnosti sú neoceniteľné

cesnak
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Cesnak nielen zvýrazňuje chuť vašich obľúbených jedál, ale má aj množstvo zdraviu prospešných vlastností. Jeho konzumácia sa dôrazne odporúča. Je však naklíčený cesnak rovnako bezpečný pre naše zdravie ako čerstvý cesnak?

Niekedy sa stane, že zabudneme na cesnak uložený v skrini a ten začne klíčiť. V takýchto situáciách často vzniká otázka – je naklíčený cesnak bezpečný na konzumáciu? Mali by sme ho vyhodiť, alebo sa dá ešte nejako použiť? Existuje riziko, že by sa táto bežne používaná kulinárska prísada mohla stať toxickou?

Je v poriadku jesť naklíčený cesnak?

Ako upozorňuje doktor Marek Skoczylas v materiáli uverejnenom na YouTube, naklíčený cesnak je niekoľkonásobne bohatší na zdraviu prospešné látky v porovnaní s cesnakom bez klíčkov. Predovšetkým má niekoľkokrát viac antioxidačných látok.

Navyše koncentrácia antioxidantov sa zvyšuje aj s každým ďalším dňom rastu klíčkov. Tie zasa účinne chránia organizmus pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Voľné radikály sú zodpovedné za poškodzovanie buniek a urýchľovanie procesu starnutia organizmu a podporujú vznik mnohých závažných ochorení vrátane rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení.

Doktor Skoczylas však zdôrazňuje, že tieto zdraviu prospešné vlastnosti vykazujú naklíčené strúčiky cesnaku, ale nie samotné klíčky. Surové klíčky by sa nemali konzumovať, pretože môžu byť kontaminované baktériami.

Prečo cesnak klíči?

Treba poznamenať, že proces klíčenia cesnaku je úplne prirodzený jav. Zvyčajne k nemu dochádza, keď sa cesnak skladuje príliš dlho v podmienkach so zvýšenou teplotou. Klíčenie cesnaku samo o sebe zvyšuje jeho vlastnosti, ale skladovanie v nevhodných podmienkach môže časom spôsobiť, že zelenina začne hniť.

Najlepšie miesto na skladovanie cibuliek cesnaku je suché a chladné miesto. V takomto prostredí bude možné cesnak skladovať dlhší čas bez toho, aby stratil svoju chuť a zdravotné výhody. Ideálny bude košík z prútia alebo debnička, ktorá zabezpečuje dostatočnú cirkuláciu vzduchu.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *