Pokosenú trávu dajte do tmavého vreca na dva dni. Ušetrí vám to peniaze v záhrade

kosenie travnik

Čoraz vyššie teploty za oknom o sebe dávajú vedieť. Mnohí z nás už „otvorili grilovaciu sezónu“ a viacerí z nás majú za sebou prvé tohtoročné kosenie trávy.

Vedeli ste, že ju môžete opätovne použiť? Vyhadzovať ju je čisté plytvanie peniazmi. Z pokosenej trávy sa dá vyrobiť výborné hnojivo, samozrejme, ak ju správne zrecyklujete.

Ako využijete pokosenú trávu v záhrade?

Pokosená tráva sa dá v záhrade využiť na mnoho účelov, ale najlepšie je použiť ju ako „trávnikový mulč“. Čo sa skrýva za týmto nezvyčajným pojmom?

Mulč je anglický výraz pre mulčovanie. Mulčovanie bude teda jednou z foriem mulčovania trávnika. Tento proces môžeme vykonávať pomocou veľmi jemne nasekanej trávy.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jedzte denne túto zeleninu. Vyčistí vám čreva a zlepší pokožku

Bohužiaľ, bežná kosačka alebo krovinorez pokosí trávu príliš nahrubo. Oplatí sa investovať do záhradného drviča. Trávu môžete na veľmi jemné kúsky nakrájať aj ručne, hoci to bude pomerne časovo náročná práca.

Má zmysel mulčovať trávnik?

Mulčovanie trávnika má mnoho výhod. Zlepšuje štruktúru pôdy, zadržiava vlhkosť a zabraňuje rýchlemu rastu buriny. Môže mať tiež vplyv na prevenciu erózie.

Bohužiaľ, ak mulč vytvára príliš hrubú vrstvu, môže brzdiť rast trávnika. Okrem toho môže čerstvo pokosená tráva, ak nie je správne vysušená, začať plesnivieť, čo má nepriaznivý vplyv na trávnik.

Využite pokosenú trávu čo najlepšie

Pokosenú trávu môžete vždy použiť ako mulč pre ovocné stromy alebo ňou obohatiť kompost. Je to oveľa menej riskantné riešenie ako mulčovanie trávnika.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Obohacujte vaše rastliny v záhrade. Skúste prípravok z lekárne zmiešať s vodou

Môžeme z nej tiež vyrobiť hnojivo. Stačí ju zabaliť do tmavého vreca a nechať 2 dni odstáť. Po uplynutí tejto doby ho vložte do vedra a zalejte vodou. Prípravok potom necháme „vylúhovať“ ďalšie dva dni.

Vďaka vysokému obsahu dusíka je toto hnojivo vhodné ako organické hnojivo pre mnohé záhradné rastliny. Rozhodne lepšie riešenie, ako dávať pokosenú trávu ako BIO odpad a potom kupovať špecializované hnojivá s podobným zložením ako domáce ekvivalenty, však?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *