Nakoniec vás prinútia kúpiť si elektro auto. Spôsobí to daň za kilometre

ernest ojeh UrCV U9hhCo unsplash

Predstavte si budúcnosť, v ktorej budú všetky autá nahradené elektromobilmi. Pre niektorých je to utopický sen, pre iných skôr apokalyptická vízia. Čo ak sa to však nestane kvôli preferenciám ľudí, ale kvôli vysokým daniam na vozidlá s tradičnými spaľovacími motormi, ktoré by politici uvalili, čím by vyradili tradičné autá z hry?

Dane z najazdených kilometrov

Tu prichádza Dánsko s najväčším náporom. Návrh zákona, ktorý stanovuje dane na základe počtu najazdených kilometrov, vyvolal pobúrenie a protesty. Stovky nákladných vozidiel zablokovali centrum Kodane. Politici a aktivisti však nie sú prekvapení. Ich zámer je jasný – zvýšením daní na tradičné spaľovacie motory prinútiť ľudí, aby prešli na elektrické vozidlá.

Kolaps alebo záchrana?

Dane na tradičné dieselové a benzínové nákladné vozidlá budú drakonické. Politici sa týmto spôsobom snažia prinútiť dopravné spoločnosti, aby nahradili svoje vozové parky bezemisnými elektrickými nákladnými vozidlami. Kritici považujú tento krok za absurdný. Súčasné elektrické nákladné vozidlá sú oveľa drahšie a na dlhé vzdialenosti sú stále nedostatočné.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Postupná premena tela, ak prestanete fajčiť. Toto sa stane už za týždeň

Problém so súkromnými autami: trh verzus politika

Situácia v oblasti súkromných vozidiel nie je o nič lepšia. Hoci sa všeobecne uznáva, že elektrické vozidlá sú ekologickejšie, ich dojazd, čas nabíjania a vyššie obstarávacie náklady zostávajú pre mnohých vodičov hlavnými prekážkami. Hoci technológia elektrických vozidiel existuje už dlho, nedošlo k žiadnej elektrickej revolúcii.

Hlavný problém – nútené presadzovanie

Z histórie vieme, že technologické zmeny vždy poháňal trh, nie donucovanie. Keď autá nahradili kone, nebolo to preto, že by boli kone zakázané, ale preto, že automobilová technológia sa ukázala ako lepšia možnosť. Dnes sa zdá, že politici sa snažia vynútiť si zmenu donútením, čo nie je metóda, ktorá bola v minulosti úspešná. Nová éra elektrickej mobility?

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kuchárka ukázala trik so sáčkom a strúhadlom. Prišla na to po rokoch

Ak sú elektrické vozidlá také atraktívne a ziskové, ako tvrdia ich zástancovia, potom by nemalo byť potrebné zasahovať do trhu a presadzovať ich silou. Je nevyhnutné, že trh s elektrickými vozidlami sa vyvíja, ale najväčším problémom je, že niektoré vlády sa snažia tento proces urýchliť zdanením tradičných spaľovacích motorov.

Zdá sa teda, že smerujeme k dobe, keď budú elektromobily jedinou voľbou. Ak však nedôjde k výraznému technologickému pokroku, ktorý by vodičov presvedčil o výhodách elektromobilov, toto rozhodnutie môže viesť len k väčšej nevôli a odporu. Otázkou zostáva, či tento prístup skutočne prispeje k cieľu znížiť emisie, alebo bude mať presne opačný účinok.

4 Replies to “Nakoniec vás prinútia kúpiť si elektro auto. Spôsobí to daň za kilometre

  1. Súhlasím A ZA TOTO A ICH VYMYSLENÉ SAJNFIKSN ICH ešte bohato platíme 40 tisíc euro mesačne aby kuli plány proti obycajnim občanom ktorý musia vyzit zo 650€ mesačne. Do riti z celou úniou,že domokracia,to není demokracia keď vám stále niekdo stále niečo káže nariaďuje a dokonca núti proti zdravemu rozumu niečo robiť, poslúchať. Celé zle.

  2. Kde je zdroj na článok informácie k článku???Zase len polopravdy,Slováci toto papajú a boja sa o naftu a len nevedia že je vysoko karcinogena.
    A to že zarába 600 EUR nie je problém EÚ ale tvoj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *