Napätie rastie, keď sa ďalšie tisíce ľudí pokúšajú nelegálne prejsť z Bieloruska do Poľska

In this Friday July 9 2021 file photo a member of the Lithuania State Border Guard Service looks through binoculars as he patrols on the border with Belarus

Situácia na poľsko-bieloruskej hranici sa vyostrila po tom, ako sa ďalšie stovky skupín cudzincov pokúsili nelegálne prekročiť poľskú hranicu.

Podľa nedávnej správy poľskej pohraničnej stráže sa 1. mája pokúsilo z Bieloruska nelegálne vstúpiť do Poľska 101 cudzincov, z ktorých mnohí pochádzali z Eritrey. Medzitým sa 27 osôb po spozorovaní hliadky pohraničnej stráže obrátilo späť do Bieloruska.

Dňa 30. apríla sa pokúsilo nelegálne prekročiť hranice 56 cudzincov vrátane občanov Somálska a Azerbajdžanu. Takmer každý deň sa pokúšajú nelegálne prekročiť hranicu desiatky ľudí, pričom 29. apríla to bolo 31 pokusov, 28. apríla 75 pokusov a 27. apríla 98 pokusov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Podľa úradov bolo v apríli zaznamenaných 2 400 pokusov o nelegálne prekročenie hranice a od začiatku roka 8 000 pokusov.

Pohraničná stráž tiež informovala, že skupina migrantov z Gabonu a Guiney sa snažila prekročiť rieku Swisłocz v snahe obísť zábranu na hranici.

„Všetci migranti idú do Moskvy a potom do Bieloruska,“ uviedla pohraničná stráž a tvrdí, že mnohým cudzincom smerujúcim k hranici boli v posledných dňoch vydané ruské víza.

Prof. Maciej Duszczyk, odborník na migráciu, v nedávnom rozhovore pre denník Gazeta Wyborcza uviedol, že migračná trasa z Bieloruska stále „uniká“ cez Poľsko, a dodal, že hraničná bariéra síce znížila nelegálnu migráciu, ale neodstránila ju.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Podľa Duszczyka sa migranti prispôsobujú situácii a hľadajú alternatívne trasy, napríklad prechod cez záplavové oblasti riek, keď je múr nepriechodný. Bieloruské služby sa stali sofistikovanejšími a migrantov rozdelili do 10 podskupín, ktoré sa snažia prekonať, vysvetlil Duszczyk.

„Poľská pohraničná stráž dokáže zastaviť len niekoľko skupín, zatiaľ čo zvyšok uniká. Hoci je ochrana perimetra, ako sú kamery a seizmické senzory, užitočná, na zastavenie tohto typu imigrácie by museli byť pohraničníci rozmiestnení každých niekoľko sto metrov, čo je nemožné,“ dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *