Nápoje, ktoré sa v lete nepijú. Následky môžu byť vážne

mojito 1548908 1920

Určite ste už viackrát počuli, že počas horúčav je dôležité veľa piť. Oplatí sa piť nielen vodu, ale aj iné nápoje, ktoré dodávajú dôležité minerály, ktoré sa strácajú potením. Je však dobré vedieť aj to, čomu sa v lete vyhýbať, aby vás neskôr nečakalo žiadne nepríjemné prekvapenie.

Keď sa teplota pohybuje okolo 30 stupňov Celzia, hľadáme každú príležitosť, ako sa trochu schladiť. Intuitívne často siahame po studených nápojoch. Ukazuje sa, že v rozpore so zdaním to nie je až taká dobrá voľba. Oveľa účinnejšie je vypiť šálku teplého čaju, pri ktorom sa zapotíte a ochladíte. Treba však poznamenať, že to najlepšie funguje na suchom vzduchu. Samozrejme, mali by ste dbať aj na to, aby ste prijímali správne množstvo tekutín.

Aké ďalšie nápoje je lepšie v lete nepiť? Vyhýbajte sa veľmi sladkým tekutinám, ktoré nielenže poskytujú veľa cukru a kalórií, ale namiesto uhasenia smädu ho aj zosilňujú.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Piť vodu ráno na lačno má úžasné účinky. Musíte však vedieť toto pravidlo

V horúcich dňoch buďme opatrní s perlivou vodou. Sama o sebe nie je nezdravá, ale spôsobuje pocit plného žalúdka. V dôsledku toho vypijeme menej vody a nemusíme prijať správne množstvo tekutín. A v lete je dehydratácia ľahká. Nesýtená bude preto lepšou a bezpečnejšou voľbou.

V lete sa neodporúčajú studené, sladké ani perlivé nápoje, ale sú aj nápoje, ktoré by ste teraz nemali piť. Ide o bylinky, ktoré vykazujú fotosenzibilizujúce účinky. Následky ich konzumácie počas slnečných dní môžu byť hrozivé – začervenanie, žihľavka, popáleniny, vyrážky alebo vznik trvalých farebných zmien.

Čomu sa v lete vyhnúť? Tu je zoznam bylinných čajov, ktorých by ste sa mali v blízkej budúcnosti radšej vzdať. Hoci sú zdravé a majú mnoho cností, ich pitie a pobyt na slnku sa môže skončiť nepríjemnými a znetvorujúcimi kožnými léziami.

Fotosenzibilizujúce bylinky:

  • Ľubovník bodkovaný,
  • Angelica litvora,
  • harmanček,
  • Ľubovník bodkovaný,
  • praslička roľná
  • nechtík lekársky,
  • ruta,
  • rebríček obyčajný,
  • verticum,
  • arnika horská;
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Skúsený kuchár ukázal, na čo použiť sitko. Nie len na múku či cukor

Je dôležité si uvedomiť, že tento zoznam nie je úplný. Preto skôr, ako v lete siahnete po nejakých bylinkách, je vhodné najprv zistiť, či reagujú s UV žiarením. A ak máte pochybnosti, je lepšie sa ich vzdať, ako sa vystaviť popáleninám.

Nie každý si to uvedomuje, ale fotosenzibilizujúce účinky vykazujú aj niektoré druhy ovocia. Medzi nimi je niekoľko takých, ktoré sú v lete veľmi obľúbené. Ide o limetku a v menšej miere o citrón a pomaranč. Sú úžasne osviežujúce, ale dávajme si pozor, aby sa nám ich šťava nedostala na pokožku. Keď sa tak stane, okamžite ju odstráňte. Vystavenie sa slnku po kontakte s ňou môže skončiť alergickou reakciou.

Varujeme aj pred pitím alkoholu v horúcom počasí. Má dehydratačný účinok, ktorý sa pri vysokých teplotách môže skončiť zle. Alkohol zosilňuje škodlivé účinky slnka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *