2 banány denne a začne to. Málokto si uvedomuje, čo to pre telo znamená

bananas 1354785 1920

Hoci sú banány pre naše podnebie exotickým ovocím, v obchodoch sa dajú kúpiť po celý rok – a navyše často za pomerne výhodnú cenu. Sú jemné, sýte a na rozdiel od mnohých druhov ovocia nemajú príliš sladkú chuť.

Niet divu, že banány majú toľko milovníkov. Niektorí si však možno kladú otázku, či je častá konzumácia tohto ovocia dobrý nápad. Zistite, ako je to v skutočnosti.

Výživové hodnoty banánov

To, čo môže byť v súvislosti s banánmi znepokojujúce, je otázka vysokého obsahu sacharidov – veď banány sú ovocie a pozostávajú najmä z tejto zložky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ako odstrániť zápach a smrad z domácich zvierat ako sú mačka či pes

Zároveň je to však výhoda, ktorú ocenia najmä tí, ktorí sú fyzicky aktívni. Po tréningu, keď je potrebné doplniť zásoby energie, banán plný vitamínov, minerálov a sacharidov funguje perfektne. Jeden banán obsahuje približne 100 kalórií, vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín A a E a solídnu dávku draslíka, horčíka, zinku a železa.

Aké sú výhody konzumácie banánov?

Vďaka živinám obsiahnutým v banánoch vám pravidelná konzumácia tohto ovocia môže rýchlo priniesť nasledujúce výhody:

  • zlepšenie trávenia
  • prevencia anémie
  • zlepšenie nálady a koncentrácie
  • posilnenie imunitného systému
  • zníženie krvného tlaku a hladiny cholesterolu
  • zmiernenie nadúvania a pálenia záhy
  • zníženie nočných kŕčov
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci dnes čakajte výdatné sneženie. V týchto mestách napadne až 35 cm snehu

Na druhej strane, ľudia s cukrovkou by sa mali mať pred banánmi na pozore. Toto ovocie má vysoký glykemický index (GI 51), a preto sa neodporúča pri diabetickej diéte. Čím je banán zrelší (a sladší), tým vyšší je jeho glykemický index.

Ak však neexistujú iné kontraindikácie, banány sa môžu jesť každý deň. Dôležité je nepreháňať to s nimi – sú totiž dosť kalorické a ich nadmerná konzumácia môže prispieť k zvýšeniu telesnej hmotnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *