Pri každej vlne horúčav odborníci bijú na poplach a pripomínajú nám, aby sme pili vodu. Keď sa v dôsledku vysokých teplôt viac potíme, vody treba piť ešte viac ako zvyčajne. Niektorí ľudia namiesto toho siahajú po farebných, perlivých a sladkých nápojoch alebo iných nápojoch s bublinkami, tých so zlatistou farbou….
To však nie je dobré riešenie – nápoje s obsahom cukru v nás len vyvolávajú chuť piť ešte viac. Na druhej strane percentá obsiahnuté v alkohole paradoxne dehydratujú a v horúčave a na slnku nám rýchlo spôsobujú bolesti hlavy a zhoršujú našu náladu.
Riešením je preto piť len vodu alebo izotonické nápoje, ktoré sú určené na slušnú hydratáciu organizmu. Môžete si ich kúpiť v obchode alebo si ich vyrobiť sami – pozrite sa, ako na to.
Recept na domáci izotonický nápoj do horúceho počasia
Zloženie:
Prílohy: 2 citróny
1 polievková lyžica medu
1 liter minerálnej vody
Väčšia štipka soli
Príprava:
Citróny rozrežte na polovicu a vytlačte z nich šťavu do džbánu. Môžete to urobiť ručne alebo použiť lis na ovocie.
Pre tých, ktorí neradi plytvajú potravinami, môžete použiť aj citrónovú kôru. Nastrúhajte ju a pridajte do šťavy, pričom sa uistite, že ste ju predtým dobre umyli.
Do džbánu so šťavou nalejte 1 liter vody – môže to byť minerálna alebo prevarená voda.
Pridajte ďalšiu polievkovú lyžicu medu, štipku soli a premiešajte.
Tento izotonický nápoj je pripravený na okamžité pitie. Pre väčšie osvieženie môžete do džbánu vhodiť niekoľko kociek ľadu.
Ako izotonický nápoj funguje?
Izotonické nápoje obsahujú okrem vody aj sacharidy (zvyčajne cukor a v uvedenom recepte med) a elektrolyty (najmä draslík a jód). Ich úlohou je rýchlo dodať telu vodu a zložky, ktoré sa strácajú s potom, a zabrániť dehydratácii.
Izotonické nápoje zvyčajne používajú športovci, ale aj ľudia, ktorí nie sú veľmi fyzicky aktívni, budú mať z týchto nápojov počas horúceho počasia úžitok.
Ako sa chrániť pred horúčavami?
Vysoké teploty nie sú žiadna sranda. Preto, keď za oknom otravujú vysoké teploty, nezabudnite prijať preventívne opatrenia:
Snažte sa vyhýbať slnku medzi 11. a 16. hodinou.
Deti a starší ľudia by mali, ak je to možné, zostať počas horúčav doma.
Keď vyjdete na slnko, noste pokrývku hlavy a vzdušné oblečenie svetlých farieb. Nezabudnite si natrieť tvár a telo opaľovacím krémom.
Počas dňa je dobré zatvoriť okná a nechať ich zatvorené, aby sa znížilo hromadenie tepla.
redakcia Plénum.sk