Nastavte si na oknách zimný režim, ušetríte na účtoch za elektrinu

plastove okna letny rezim

Zaujíma vás, ako prepnúť okná do zimného režimu? Modely z plastových okien v sebe skrývajú funkciu, ktorá nám umožňuje regulovať tlak tesnenia, a tým znížiť účty za vykurovanie. Navrhujeme, ako to urobiť.

Teplota vzduchu v miestnosti do veľkej miery závisí od tesnosti okenného systému. Včasné nastavenie pomáha vytvoriť čo najpríjemnejšie podmienky v každej miestnosti. Okná v zimnej polohe zabránia prenikaniu chladu von. Na druhej strane, letná poloha zabezpečí aktívnu cirkuláciu vzduchu.

Štandardný, letný a zimný režim plastových okien. Čo to je?

Režim moderných plastových okien určuje, do akej miery je krídlo pritlačené k rámu. Môže byť nasledovný:

Štandardný, pri ktorom má krídlo strednú prítlačnú polohu, ktorá je optimálna pre tesniaci materiál. Okenný systém je schopný efektívne fungovať v zime aj v lete. Excenter je v strednej polohe.
V zime. Zabezpečuje sa čo najtesnejšie priľnutie krídla k rámu. Zimná poloha plastových okien, umožňuje efektívnejšie udržanie tepla v dome.
Letné. Krídlo je upevnené menej pevne. Vzduch môže voľne cirkulovať, čím sa dosiahne efekt mikroventilácie. To vytvára v dome príjemné podmienky počas horúceho obdobia.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Odborníčka na výživu hovorí, prečo nie je dobré mať chleba v chlebníku, ale radšej tu

Ako prepnúť okná do zimného režimu? Je to triviálne

Nastavením okenného systému zmeníte stupeň prítlaku krídla. V dôsledku toho sa znižuje stupeň a rýchlosť opotrebovania tesnenia a upevňovacích prvkov. Moderné plastové okná sú väčšinou vybavené mechanizmom s letným a zimným režimom. Ten spočíva v silnejšom pritlačení krídla k rámu, čím sa okno utesní a zníži sa únik tepla z domu. To môže mať vplyv na náklady na vykurovanie. Stačí nájsť skrutku v okennom krídle a skontrolovať jej polohu vzhľadom na tesnenie. Silnejšia strana znamená zimný režim, zatiaľ čo užšia strana znamená letný režim. Ak chcete zmeniť okno z letného na zimný režim, budete na túto prácu potrebovať špeciálny kľúč (imbusový, plochý, krúžkový). Často však stačí použiť jednoduchý skrutkovač alebo kliešte.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Veľa Slovákov ich pije. Z týchto káv si ničíte zdravie, priberáte a starnete

Začnite vyhľadaním kovovej skrutky v krídle. Potom ju otočte o 90 stupňov (v smere hodinových ručičiek) a je hotovo.
Na jar, keď sa budete chcieť vrátiť do letného režimu, urobte to znova otočením skrutky v opačnom smere (doľava).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *