Často bojujete s čistením toalety a hľadáte spôsoby, ako to urobiť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie? Existuje spôsob, ako sa vyhnúť chemikáliám a pritom to bude takmer bez práce.
Dôležitá je pravidelnosť
Ako to už pri upratovaní býva, aj toaletu musíte, žiaľ, pravidelne umývať. Ak to budete robiť každých pár dní, zaberie vám to len pár minút – ak sa k tomu dostanete len raz za mesiac alebo častejšie, bude odstránenie usadenín a vybielenie zažltnutých stien misy oveľa pracnejšie.
Prírodné čistiace prostriedky
Najlepším spôsobom čistenia toalety pomocou prírodných prostriedkov je použitie octu. Ten rozpúšťa usadeniny a zároveň dezinfikuje. Stačí ho naliať na steny toalety a nechať pôsobiť, potom ho po niekoľkých desiatkach minút dôkladne vydrhnúť.
Ak chcete niečo účinnejšie, pripravte si zmes jedlej sódy a soli (v pomere 1:2) a rozpustite ju v horúcej vode. Potom ju nalejte do misy. Podobne môžete urobiť kašu z jedlej sódy s trochou vody a naniesť ju na miesta s najväčšími škvrnami alebo ťažko prístupné miesta (napríklad pod okrajom misy) – opäť ju nechajte pôsobiť a potom vydrhnite špongiou, ideálne kefou.
Ak sa obávate zažltnutých škvŕn na záchodovej mise, odporúča sa použiť citrónovú šťavu, ktorá má bieliaci účinok.
Starý tip s múkou
Najmä v časoch menšieho množstva a nízkej dostupnosti chemických čistiacich prostriedkov sa na čistenie toalety používalo čokoľvek – dokonca aj múka. Postup je jednoduchý: spláchnete, aby boli boky misy mokré, potom na ne nasypete trochu múky a necháte pôsobiť. Múka na seba naviaže nečistoty zo záchoda a keď po niekoľkých hodinách (alebo ráno) múku zotriete kefou, budete mať krásne čistý záchod.
Ak sa chystáte vyskúšať tento starý trik, dávajte pozor, aby ste použili len nevyhnutné množstvo múky – ak by ste jej použili príliš veľa, mohli by sa vytvoriť hrudky, ktoré by sa postupne prilepili na potrubie a upchali toaletu.