Nasypte vec z kuchyni na noc do záchoda. Ráno stačí spláchnuť a bude žiariť

zachod
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pravidelné čistenie toalety je kľúčové pre zabezpečenie hygieny v domácnosti a prevenciu pred šírením baktérií, plesní a nepríjemných zápachov. Zanedbanie starostlivosti o toaletu môže viesť nielen k tvorbe nevzhľadných usadenín, ale aj k zhoršeniu celkovej kvality ovzdušia v domácnosti. V tomto článku prinášame odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa starostlivosti o toaletu, spolu s účinnými domácimi trikmi na odstránenie odolných nečistôt.

Ako často čistiť toaletu?

Aby ste predišli usadzovaniu vodného kameňa, škvŕn a nahromadeniu baktérií, odborníci odporúčajú čistiť toaletu aspoň raz týždenne za použitia vhodného čistiaceho prostriedku. Vhodné je aj každodenné používanie WC blokov alebo závesných osviežovačov, ktoré obsahujú antibakteriálne zložky. Tieto produkty pomáhajú udržiavať sviežosť a čistotu medzi jednotlivými hĺbkovými čisteniami.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Teraz na jar začnite piť šťavu z repy. Toto sa vám stane s telom

Okrem toho nezabudnite raz mesačne vyčistiť aj nádržku a vodné trysky v hornej časti toalety. Pravidelná údržba týchto menej prístupných častí prispieva k plynulej funkčnosti a dlhšej životnosti WC.

Ako odstrániť hnedé usadeniny vo WC? Domáce riešenia

Za hnedými škvrnami v toaletnej mise často stojí tvrdá voda obsahujúca vysoký podiel minerálov ako vápnik, horčík, mangán či železo. Tieto minerály sa postupne usádzajú na povrchu a vytvárajú podmienky vhodné pre rast baktérií. Tu sú účinné a cenovo dostupné metódy, ako sa ich zbaviť:

Biely ocot

Použite ocot s koncentráciou 14 %, nastriekajte ho do vnútra misy a nechajte pôsobiť približne 30 minút. Potom dôkladne vydrhnite kefou a spláchnite. Ocot nielen rozpúšťa usadeniny, ale pôsobí aj ako prírodný dezinfekčný prostriedok.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Čo robiť, ak do domu udrie blesk a ktoré spotrebiče vypnúť počas búrky

Kombinácia sódy bikarbóny a kyseliny citrónovej

Zmiešajte 1/3 šálky jedlej sódy so 1/4 šálky kyseliny citrónovej. Nasypte zmes na znečistené miesta a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, ideálne cez noc. Ráno stačí vydrhnúť kefou a spláchnuť.

Samotná kyselina citrónová

Pre silne znečistené miesta môžete priamo nasypať kyselinu citrónovú do misy, nechať pôsobiť cez noc a následne vyčistiť kefou.

Ako vyčistiť toaletu pod okrajom misy?

Pri čistení toalety často prehliadanou, no kriticky dôležitou oblasťou, je priestor pod okrajom misy. Práve tam sa usadzujú nečistoty a množia baktérie, ktoré môžu byť príčinou zápachu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Postriekajte domácim roztokom burinu a zmizne. Stačí raz mesačne

Papierové utierky s octom

Namočte papierové utierky do bieleho octu a umiestnite ich pod okraj misy. Nechajte ich pôsobiť približne hodinu. Potom ich odstráňte a dané miesto dôkladne vydrhnite kefou. Dôležité upozornenie: Nepúšťajte použité utierky do toalety – môžu spôsobiť upchatie potrubia.

Špecializované čističe na toalety

Na trhu sú dostupné čistiace prostriedky s ergonomickým aplikátorom, ktorý je prispôsobený na aplikáciu práve pod okraj misy. Stačí ich použiť podľa pokynov výrobcu – ideálne ako doplnok k domácim metódam.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *