• 31 mája, 2023
  • 1 komentár
  • 3minúty čítania

NATO vysiela do Kosova ďalších 700 vojakov. Situácia začína byť veľmi vážna

NATO vysiela do Kosova ďalších 700 vojakov. Situácia začína byť veľmi vážna

Blok NATO vyšle do Kosova, kde bolo počas zrážok s miestnymi srbskými demonštrantami zranených 30 vojakov, ďalších 700 príslušníkov mierových síl. Ďalší prápor bude uvedený do stavu vysokej pohotovosti pre prípad ďalšej eskalácie.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg oznámil tento krok počas utorkového tlačového brífingu a uviedol, že nasadenie je reakciou na nedávne „útoky“ na mierové sily, ktoré boli podľa neho „neprijateľné“.

Stoltenberg vyzval predstaviteľov Prištiny a Belehradu, aby podnikli „konkrétne kroky“ na deeskaláciu situácie, a uviedol, že obe strany by sa mali zúčastniť na dialógu sprostredkovanom EÚ.

Násilné zrážky medzi miestnymi Srbmi a kosovskými silami NATO (KFOR) vypukli po tom, ako sa príslušníci mierových síl pokúsili rozohnať demonštrantov protestujúcich proti inaugurácii albánskeho starostu v oblasti s väčšinovým srbským obyvateľstvom. Výsledkom konfliktu boli desiatky zranených na oboch stranách.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

K nepokojom došlo po tom, ako miestni Srbi, ktorí sa dlhodobo usilujú o autonómiu v Kosove, bojkotovali voľby podporované Prištinou vo viacerých regiónoch srbskej separatistickej provincie. Napriek účasti nižšej ako 4 % miestne orgány uznali hlasovanie za legitímne a oznámili zvolenie štyroch albánskych starostov.

KFOR boli prvýkrát zriadené v roku 1999 po intervencii NATO v kosovskom konflikte v mene kosovských Albáncov a po niekoľkomesačnej bombardovacej kampani bloku v Srbsku. V čase najväčšieho rozmachu mali tieto sily približne 50 000 vojakov, ale odvtedy sa ich počet znížil na súčasných približne 3 700 vojakov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

Kosovo od vojny v roku 1999 zažilo niekoľko vĺn nepokojov. V roku 2008 Západom podporované albánske orgány jednostranne vyhlásili nezávislosť od Belehradu. Tento krok rýchlo podporili USA a mnohé ďalšie západné krajiny. Rusko a Čína patria medzi štáty, ktoré Kosovo naďalej považujú za súčasť Srbska.

Moskva uviedla, že za nedávny nárast nepriateľských akcií je do veľkej miery zodpovedné NATO. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová obvinila alianciu, že sa stala „zdrojom zbytočného násilia“ a „faktorom eskalácie“ v regióne. Vyzvala blok, aby „umlčal svoju falošnú propagandu“ proti miestnym Srbom, ktorých podľa nej neprávom obviňuje z vyprovokovania incidentov.

Podobné články

Čína nemá rešpekt pred USA? Varujú NATO, aby nikdy nešli do Ázie

Čína nemá rešpekt pred USA? Varujú…

Čína je rozzúrená signálmi, ktoré vidí…
Zelenský sa pustil do NATO. Neuveríte, čo povedal. Sklamali ho?

Zelenský sa pustil do NATO. Neuveríte,…

Ukrajinský prezident Zelenskyj obvinil NATO z…
Štáty NATO sa dohodli. Toto urobíme, ak Rusi na nás zaútočia

Štáty NATO sa dohodli. Toto urobíme,…

Spojenci NATO dosiahli v pondelok dohodu…
Zelenský sa nepoteší! Biden tvrdí, že Ukrajina nie je pripravená na vstup do NATO

Zelenský sa nepoteší! Biden tvrdí, že…

Prezident Biden povedal, že si nemyslí,…
Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite…
NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky…

1 Komentáre

  • držím palce aby Srbi odstrelili tým holubiciam mieru so zakrvavenými pazúrmi krvou nevinných obetí tú translatlantickú spráchnivenú prašinu, amíci nech si robia poriadok hlavne doma aby mali dosť papiera a farby na tlačenie tých svojich dolárov, a sem do strednej Európy nech sa neserú

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *