Slovensko sa v poslednom polroku stretlo s nepríjemným fenoménom – útokmi medveďov na ľudí. Naša redakcia vytvorila mapu, ktorá jasne ukazuje oblasti, kde sa medvede najčastejšie dostávajú do kontaktu s ľuďmi. Píše o tom portál Refresher.sk
Podľa mapy sa najviac incidentov vyskytlo v regiónoch horná Nitra, Turiec a horné Považie, konkrétne v okolí miest Prievidza, Martin a Žilina. Zaujímavosťou je, že počas posledných šiestich mesiacov sa útoky medveďa na človeka nezaznamenali nikde inde na Slovensku, hoci medvede patria medzi prirodzených predátorov vo väčšine územia.
Sociálne siete momentálne zaplavujú fotografie a videá zachytávajúce medvede v lesoch, na lúkach a dokonca aj priamo v obciach. Nedávno sa medveď prebehol cez obec Lieskovec pri Zvolene, kde ho dvaja muži naháňali autom. Okrem toho rezonuje aj čerstvý prípad útoku medveďa na dve malé teľatá v obci Očová na Podpoľaní.
Odborníci zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého, ktorý pôsobí pod Štátnou ochranou prírody, momentálne verejnosť upozorňujú, že medvede môžu byť nebezpečnejšie v období rujy. „Najmenej rizikové obdobie vzhľadom na konflikty so človekom je počas hibernácie, naopak, najrizikovejšie je obdobie medvedej ruje. Toto obdobie trvá od druhej polovice apríla do konca júla,“ varujú ochranári. Ľudí by mohlo lákať slnečné počasie, ktoré ich privádza do prírody častejšie, a tým sa zvyšuje pravdepodobnosť stretu s medveďmi.
„Samotársky žijúce medvede samce v tomto období intenzívne vyhľadávajú rujné medvedice. Aj keď sú medvede počas ruje mimoriadne opatrné a radšej sa vyhýbajú kontaktu s človekom, ich denná aktivita sa zvyšuje. Preto počas ruje stúpa pravdepodobnosť stretnutia s človekom,“ informuje webová stránka Zásahového tímu.
Ruja môže vzbudiť u medveďov agresivitu a viesť ich k útokom na ľudí, aj keď by sa za iných okolností pravdepodobne zachovali oveľa plachšie a ustúpili. „Medveď hnedý patrí k polygamným druhom, samec nasleduje medvedicu, pri ktorej v niektorých prípadoch zostáva aj viac ako 3 týždne. Samicu potom celý čas sprevádza a chráni ju pred inými samcami aj pred človekom,“ uzatvárajú ochranári.